Sənaye şəhər genişlənməsi dövrü: mənzil, nəqliyyat və infrastruktur
1924-1927 baş planı sistematik inkişaf prinsiplərini müəyyənləşdirdi. “Bakgiproqor” (Bakı Dövlət Dizayn İnstitutu) 1937-ci ildə Azərbaycan üzrə hərtərəfli şəhər planlaşdırılması yaratmaq üçün formalaşdırıldı.
1957-1958-ci illərdə ilk yaşayış massivi tikildi və inteqrasiya olunmuş məktəblər, klinikalar, mağazalar, mədəniyyət müəssisələri və məcburi yaşıl sahələrlə (ümumi ərazinin 15-20%-i) 5,000-12,000 nəfərlik doqquz müstəqil yaşayış kompleksinə qədər genişləndirildi.
Azərbaycanlı memarlar Mikayıl Useynov və Sadıq Dadaşov modernist texnikaları ənənəvi dekorativ motivlərlə birləşdirən fərqli üslub yaratdılar. Nizami Teatrı (1937-1939) və Elmlər Akademiyası (1948-1966) bu sintezin nümunəsidir.
Kütləvi mənzil tikintisi beşmərtəbəli “Xruşşovka” (1950-ci illər) binalarından doqquzmərtəbəli “Brejnevka” panel binalarına (1970-ci illər) inkişaf etdi və “Böyük Bakı” konsepsiyasını formalaşdırdı.
Rudnev və Muntsun inşa etdikləri Hökumət Evi (1934-1952) yerli memarlığa böyük təsir göstərməklə yanaşı, sosialist realizmini Azərbaycan motivləri ilə birləşdirdi.

The 1924-1927 master plan established systematic development principles. Bakgiprogor (Baku State Design Institute) was formed in 1937 to create comprehensive urban planning across Azerbaijan.
The first micro-district (mikrorayon) was built 1957-1958, eventually growing to nine self-contained residential complexes each housing 5,000-12,000 people with integrated schools, clinics, shops, cultural facilities and mandatory green spaces (15-20% of total area).
Azerbaijani architects Mikayil Useynov and Sadig Dadashov pioneered a distinctive style that integrated modernist techniques with traditional decorative motifs. The Nizami Theatre (1937-1939) and the Academy of Sciences (1948-1966) exemplify this synthesis.
Mass housing evolved from five-storey “Khrushchevka” (1950s) to nine-storey “Brezhnevka” panel buildings (1970s), establishing the “Greater Baku” concept.
The Government House (1934-1952) by Rudnev and Munts, had a paramount impact on local architecture, combining Socialist Realism with Azerbaijani motifs.