Bakıda qlobal mənzil böhranının həlli ilə bağlı fəaliyyət çağırışı qəbul edilib
2026-cı ilin may ayında BMT-nin Məskunlaşma Proqramının (UN-Habitat) himayəsi altında Bakıda keçirilən Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyası (WUF13) dayanıqlı şəhər inkişafı sahəsində son illərin ən mühüm beynəlxalq tədbirlərindən biri kimi yadda qalıb. 176 ölkədən 57 000-dən çox iştirakçını bir araya gətirən forum Azərbaycanın qlobal dialoq və əməkdaşlıq platforması kimi artan rolunu bir daha nümayiş etdirib.
Azərbaycan ilk dəfə ev sahibliyi etdiyi bu mötəbər tədbirlə Bakını şəhərlərin gələcəyi, mənzil siyasəti, iqlim dayanıqlılığı və inklüziv inkişaf məsələlərinin müzakirə olunduğu beynəlxalq mərkəzə çevirib. Bu baxımdan, WUF13-ün Bakıda keçirilməsi yalnız region üçün deyil, bütövlükdə qlobal urbanizasiya gündəliyi üçün də əlamətdar hadisə hesab olunur.
“Hər kəs üçün yaşayış yerləri: təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və yaşayış məskənləri” mövzusuna həsr olunan forum çərçivəsində dünyanın ən aktual problemlərindən biri olan mənzil böhranı əsas müzakirə mövzularından biri olub. BMT-nin qiymətləndirmələrinə görə, hazırda dünyada təxminən 2,8 milyard insan qeyri-qənaətbəxş yaşayış şəraitində yaşayır. Məhz bu səbəbdən WUF13 praktiki həllərin müzakirəsi və dayanıqlı şəhər inkişafı üzrə yeni yanaşmaların formalaşdırılması üçün mühüm platformaya çevrilib.
Forumun əsas nəticəsi isə “Bakı Fəaliyyətə Çağırışı” (Baku Call to Action) sənədinin qəbul edilməsi olub. Sözügedən sənəd qlobal mənzil böhranının aradan qaldırılması və Yeni Şəhər Gündəliyinin həyata keçirilməsi istiqamətində dövlətlərin, beynəlxalq təşkilatların, şəhərlərin, vətəndaş cəmiyyətinin və ekspertlərin ortaq baxışını əks etdirir.
Sənəddə xüsusilə bəyanatlardan real fəaliyyət mərhələsinə keçidin vacibliyi vurğulanır. Bununla yanaşı, beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsi, iqlim maliyyələşməsinin genişləndirilməsi əsas prioritetlər kimi qeyd edilir. Eyni zamanda, mənzil siyasətinin infrastruktur, nəqliyyat, sosial müdafiə, ekologiya və iqtisadi inkişaf məsələləri ilə inteqrasiyasının əhəmiyyəti ön plana çəkilir.
Yeni Şəhər Gündəliyi üzrə Nazirlər Görüşü zamanı iştirakçılar bildiriblər ki, Kito şəhərində qəbul edilən proqramın üzərindən on il keçməsinə baxmayaraq, beynəlxalq ictimaiyyət indi onun icrasında həlledici mərhələyə daxil olur. Görüşdə xüsusi olaraq vurğulanıb ki, mənzil yalnız tikinti məsələsi deyil, həm də sosial ədalətin, insan ləyaqətinin, dayanıqlılığın və iqtisadi imkanların əsasını təşkil edir.
Bununla yanaşı, Forum Azərbaycanın dayanıqlı inkişaf, şəhər mühitinin modernləşdirilməsi və post-münaqişə bərpası istiqamətində həyata keçirdiyi siyasətin beynəlxalq səviyyədə tanınması baxımından da mühüm əhəmiyyət daşıyıb. Forum iştirakçıları azad edilmiş ərazilərdə aparılan bərpa işlərini, müasir şəhər həllərini və dayanıqlı ərazi inkişafı yanaşmalarını yüksək qiymətləndiriblər.
WUF13 çərçivəsində diqqət çəkən təşəbbüslərdən biri də Azərbaycanın UN-Habitat, Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatı və Bakı İqlim və Sülh Fəaliyyəti Mərkəzi ilə birlikdə hazırladığı “Təhlükəsiz qayıdış üçün ağıllı və dayanıqlı yaşayış məskənləri” (4SRP) təşəbbüsü olub. Bu təşəbbüs təhlükəsiz və dayanıqlı qayıdışın təmin olunması, həmçinin ekoloji dayanıqlılıq, iqlim adaptasiyası və sülh quruculuğu prinsiplərinə əsaslanan post-münaqişə bərpası üzrə beynəlxalq standartların formalaşdırılmasına yönəlib.
Beləliklə, WUF13 Bakının dövlətləri, şəhərləri və beynəlxalq təşkilatları inklüziv, təhlükəsiz və yaşanıla bilən şəhərlərin qurulması məqsədi ətrafında bir araya gətirən mühüm qlobal dialoq platforması olduğunu bir daha təsdiqləyib.
Forumun yekun nəticələrinin və “Bakı Fəaliyyətə Çağırışı” sənədinin 2026-cı ilin iyul ayında Nyu-Yorkda keçiriləcək BMT Baş Assambleyasının Yeni Şəhər Gündəliyinə dair yüksəksəviyyəli aralıq qiymətləndirmə iclasına da mühüm töhfə verəcəyi gözlənilir.
Ümumilikdə isə, WUF13-ün Bakıda keçirilməsi Azərbaycanın dayanıqlı inkişaf, iqlim dayanıqlılığı və beynəlxalq əməkdaşlıq sahələrində qlobal gündəliyin formalaşmasında artan rolunun növbəti təsdiqi kimi qiymətləndirilir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin dayanıqlı inkişaf, müasir şəhərsalma, post-münaqişə bərpası və qlobal əməkdaşlıq sahələrində həyata keçirdiyi uzaqgörən siyasət və strateji liderlik xüsusi vurğulanıb.
Eyni zamanda, Azərbaycan Respublikası Hökumətinə Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyasının yüksək səviyyədə təşkilinə, göstərilən qonaqpərvərliyə və yaradılmış səmərəli dialoq mühitinə görə təşəkkür ifadə olunub.
Həmçinin Nazirlər Görüşünün yekunlarına dair “Sədrin Xülasəsi” (Chair Summary) sənədində şəhərlərin dayanıqlılığı, əlçatan mənzil siyasəti, iqlim dayanıqlılığı və inklüziv urban inkişaf istiqamətində beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsinin vacibliyi xüsusi qeyd olunub. Sənədə WUF13 çərçivəsində Bakıda aparılan müzakirələrin Yeni Şəhər Gündəliyinin icrasına və qlobal mənzil böhranının həlli istiqamətində praktiki fəaliyyətlərin təşviqinə mühüm töhfə verdiyi vurğulanıb.

Convened in Baku under the auspices of the United Nations Human Settlements Programme (UN-Habitat) in May 2026, the thirteenth session of the World Urban Forum (WUF13) will be remembered as one of the most consequential international events in recent years devoted to sustainable urban development.  Attended by more than 57,000 participants from 176 countries, the Forum once again underscored Azerbaijan’s growing role as a global platform for dialogue and cooperation.
Making its debut as host of the prestigious event, Azerbaijan positioned Baku at the centre of international discussions on the future of cities, housing policy, climate resilience and inclusive development. Against this backdrop, WUF13 in Baku has come to be regarded as a defining moment not only for the region, but also for the wider global urban agenda.
Unfolding under the theme “Housing the world: Safe and resilient cities and communities”, the Forum brought one of the world’s most urgent challenges, the global housing crisis, sharply into focus. United Nations estimates suggest that nearly 2.8 billion people worldwide continue to live in inadequate housing conditions. In this context, WUF13 evolved into a key international platform for discussing practical solutions and rethinking approaches to sustainable urban development.
Among the most consequential developments to emerge from WUF13 was the adoption of the Baku Call to Action, a document reflecting the shared commitment of governments, international organisations, cities, civil society and experts to tackling the global housing crisis and advancing implementation of the New Urban Agenda.
Particular emphasis is placed on the need to move from declarations to tangible action. The document also identifies strengthened international cooperation and expanded climate financing as central priorities, while underlining the importance of integrating housing policy with infrastructure, transport, social protection, environmental policy and broader economic development.
At the Ministerial Meeting on the New Urban Agenda, participants observed that, despite a decade having passed since the programme’s adoption in Quito, the international community is now entering a decisive phase in its implementation. Speakers stressed in particular that housing should be viewed not merely as a construction issue, but as a cornerstone of social justice, human dignity, resilience and economic opportunity.
The Forum also marked an important moment of international recognition for Azerbaijan’s policies on sustainable development, urban modernisation and post-conflict recovery. Participants commended the large-scale reconstruction efforts underway in the liberated territories, alongside the country’s contemporary urban solutions and sustainable territorial development approaches.
Among the notable initiatives presented during WUF13 was the Smart, Sustainable Settlements for Safe Return Package (4SRP) initiative, jointly developed by Azerbaijan, UN-Habitat, the International Organisation for Migration (IOM) and the Baku Climate and Peace Action Hub. The initiative seeks to support safe and sustainable return processes, while contributing to the development of international standards for post-conflict recovery based on ecological resilience, climate adaptation and peacebuilding principles.
Against this backdrop, WUF13 further reinforced Baku’s position as a major global platform for dialogue, bringing together states, cities and international organisations around the shared ambition of creating more inclusive, safe and liveable urban environments.
The main outcomes emerging from WUF13, alongside the Baku Call to Action, are expected to feed into discussions at the United Nations General Assembly High-Level Meeting on the midterm review of the implementation of the New Urban Agenda, due to take place in New York in July 2026.
More broadly, WUF13 in Baku has come to be viewed as another clear reflection of Azerbaijan’s expanding role in shaping the global agenda on sustainable development, climate resilience and international cooperation.
Particular attention was also drawn to the far-sighted policies and strategic leadership of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev in advancing sustainable development, modern urban planning, post-conflict reconstruction and international cooperation.
Appreciation was also expressed to the Government of the Republic of Azerbaijan for the high-level organisation of the Thirteenth Session of the World Urban Forum, the hospitality extended to participants and the meaningful dialogue fostered throughout the Forum.
The Chair Summary adopted following the Ministerial Meeting further highlighted the importance of strengthening international cooperation in the fields of urban resilience, affordable housing, climate resilience and inclusive urban development. The document stressed that the discussions held in Baku as part of WUF13 had made an important contribution to advancing implementation of the New Urban Agenda and promoting tangible solutions to the global housing crisis.