Quba şəhərində WUF13 Festivalı təşkil edilib
Aprelin 30-da ölkə ictimaiyyətini Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü Sessiyası (WUF13) haqqında məlumatlandırmaq üçün Quba şəhərində WUF13 Festivalı keçirilib.
Günün birinci yarısında Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin (ADPU) Quba filialında WUF13 tədbiri ilə bağlı məlumatlandırma sessiyası təşkil edilib. Sessiyada universitetin müəllim və tələbələri, Quba şəhərində yerləşən müxtəlif məktəb və liseylərin şagirdləri, eləcə də Özbəkistandan ADPU-ya qonaq gələn müəllim heyəti iştirak ediblər.
Tədbirdə Quba Rayon İcra Hakimiyyətinin İctimai-siyasi və humanitar məsələlər sektorunun müdiri Anar Məmmədov, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Quba filialının direktoru Yusif Əliyev və WUF13 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin kommunikasiya meneceri Emin Hüseynzadə çıxış edərək WUF13 tədbiri barədə ətraflı məlumat veriblər. Çıxışlarda WUF13-ün ölkəmiz üçün əhəmiyyəti və tədbir çərçivəsində müzakirə olunacaq əsas mövzular diqqətə çatdırılıb.
Emin Hüseynzadə vurğulayıb ki, 17–22 may 2026-cı il tarixlərində Bakıda keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü Sessiyası hər kəs üçün açıqdır. O, festivala toplaşan insanları WUF13-də qeydiyyatdan keçməyə və tədbirdə fəal iştiraka dəvət edib.
İki hissədən ibarət olan WUF13 Festivalı axşam saat 18:00-da açıq havada keçirilən ictimai proqram ilə davam edib.
Proqram çərçivəsində geniş auditoriya kütləsinə interaktiv fəaliyyətlər, maarifləndirici oyunlar, təqdimatlar və ictimai müzakirələr vasitəsilə dayanıqlı şəhər inkişafı, inklüziv şəhər mühiti, innovativ şəhər həlləri və gələcəyin şəhərləri kimi mövzular, eləcə də WUF13 tədbirinin əsas mövzu və ideyaları barədə ətraflı məlumat verilib.

Guba City Hosted WUF13 Festival
On 30 April, the WUF13 Festival was held in Guba city as part of ongoing efforts to raise public awareness of the thirteenth session of the World Urban Forum (WUF13).
In the first half of the day, an information session on WUF13 was held at the Guba branch of the Azerbaijan State Pedagogical University (ASPU). The session brought together university staff and students, pupils from schools and lyceums across Guba, as well as visiting teachers from Uzbekistan.
Speakers at the event included Anar Mammadov, Head of the Socio-Political and Humanitarian Affairs Sector of the Guba District Executive Authority; Yusif Aliyev, Director of the Guba branch of the Azerbaijan State Pedagogical University; and Emin Huseynzade, Communications Manager at the WUF13 Azerbaijan Operations Company. In their remarks, speakers highlighted the significance of WUF13 for Azerbaijan and outlined the key themes to be discussed during the event.
Emin Huseynzade underlined that the thirteenth session of the World Urban Forum, to be held in Baku from 17 to 22 May 2026, is open to all, encouraging attendees to register and engage actively in the event.
The WUF13 Festival unfolded in two parts, with the open-air public programme commencing at 18:00.
Through a programme of interactive activities, educational games, presentations and public discussions, a wide audience was engaged with key themes including sustainable urban development, inclusive urban environments, innovative urban solutions and the cities of the future. Participants were also offered deeper insight into the core themes and guiding ideas underpinning WUF13.