WUF13 çərçivəsində 600-dən çox ağac əkilib
Martın 19-da WUF13 Azərbaycan Əməliyyat Şirkəti və Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə ekoloji təşəbbüslərin təşviqi məqsədilə Bakı şəhəri Müşfiqabad qəsəbəsində ağacəkmə aksiyası təşkil olunub.
Aksiyada WUF13 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin icraçı direktoru Adil Məmmədov və ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müşaviri Rüstəm Həsənov, eləcə də, WUF13 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin əməkdaşları və könüllülər iştirak ediblər. Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin nümayəndələri tərəfindən iştirakçılara ağac əkilməsi qaydaları barədə məlumat verilib.
21 Mart - Beynəlxalq Meşələr Gününə həsr olunan aksiyanın məqsədi ekoloji tarazlığın qorunmasına dəstək olmaq və yaşıllaşdırma təşəbbüslərinə töhfə vermək, həmçinin dayanıqlı şəhər inkişafı və iqlim dəyişiklikləri ilə bağlı görülən işlərə diqqəti cəlb etmək olub.
Aksiya çərçivəsində Abşeron yarımadasının torpaq-iqlim şəraitinə uyğun 625 ədəd Eldar şamı və zeytun ağacı əkilib. Qeyd edək ki, WUF13 çərçivəsində ümumilikdə 5000 ağacın əkilməsi nəzərdə tutulur.
Xatırladaq ki, Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü Sessiyası bu il mayın 17–22-də Bakı şəhərində keçiriləcək. Dayanıqlı şəhərlərin inkişafına həsr olunan bu mötəbər tədbir şəhərsalma, ətraf mühitin mühafizəsi və iqlim dayanıqlılığı məsələləri üzrə qlobal dialoq və əməkdaşlıq üçün mühüm beynəlxalq platformadır.

On March 19, a tree-planting campaign was held in Mushfigabad, Baku, organized by the WUF13 Azerbaijan Operations Company and the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan, with the aim of promoting environmental initiatives.
Adil Mammadov, Executive Director of the WUF13 Azerbaijan Operations Company, and Rustam Hasanov, Adviser to the Minister of Ecology and Natural Resources, as well as employees of the WUF13 Azerbaijan Operations Company and volunteers, took part in the campaign. Representatives of the Ministry of Ecology and Natural Resources briefed participants on proper tree-planting techniques.
Marking 21 March, the International Day of Forests, the campaign aimed to support efforts to preserve ecological balance and promote greening, while also drawing attention to ongoing work on sustainable urban development and climate change.
As part of the campaign, 625 Eldar pine (Pinus eldarica) and olive trees, generally well suited to the soil and climate conditions of the Absheron Peninsula, were planted. It is worth noting that a total of 5,000 trees are planned to be planted as part of WUF13.
As a reminder, the thirteenth session of the World Urban Forum will take place in Baku from 17 to 22 May 2026. Dedicated to the development of sustainable cities, this prestigious event serves as a key international platform for global dialogue and cooperation on urban planning, environmental protection, and climate resilience.