Azərbaycan Sosial İnkişaf üzrə Dünya Sammitində mənzil siyasəti sahəsində təcrübəsini təqdim edib
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin nümayəndə heyəti Qətərin paytaxtı Dohada 4-6 noyabr tarixlərində keçirilən Sosial İnkişaf üzrə İkinci Dünya Sammitində iştirak edir.
Komitə sədri Anar Quliyev Sammit çərçivəsində keçirilən “Sosial inkişafın əsası kimi əlverişli mənzil” sessiyasında çıxış edib və mənzil siyasətinin sosial rifah və inklüziv inkişaf üçün əsas dayaqlardan biri olduğunu vurğulayıb.
Qeyd edilib ki, Azərbaycanın milli mənzil siyasəti mənzili inklüziv inkişaf və sosial sabitliyin əsas dayağı kimi qəbul edir. Strategiyamızın önəmli istiqamətlərindən biri də Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda köçkünlərin mərhələli məskunlaşdırılması və dayanıqlı və yaşanılabilən şəhərlərin qurulmasıdır.
Həmçinin Azərbaycanın BMT-nin Məskunlaşma Assambleyasının “Hər kəs üçün Münasib Mənzil” qətnaməsi üzrə Hökumətlərarası İşçi Qrupun həmsədri seçilməsi və bu təşəbbüs çərçivəsində ədalətli və davamlı mənzil siyasətinin təşviqinə fəal töhfə verməyə davam ediləcəyi bildirilib.
Bu istiqamətdə müzakirələrin davamı üçün 2026-cı ilin 17-22 may tarixlərində Bakıda keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumu (WUF13) mühüm qlobal platforma olacaq. Sonda Anar Quliyev bütün tərəfdaşları və ölkələri “Hər kəs üçün yaşayış yerləri: təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və yaşayış məskənləri” mövzusunda keçiriləcək bu beynəlxalq tədbirdə Bakıda bir araya gəlməyə dəvət edib.

Azerbaijan shares housing policy experience at the World Summit on Social Development
A delegation from the State Committee on Urban Planning and Architecture of Azerbaijan is participating in the Second World Summit on Social Development, held in Doha, Qatar, from November 4 to 6.
During the Summit, Anar Guliyev, Chairman of the Committee, spoke at the session “Adequate Housing as a Foundation for Social Development”, emphasizing that housing policy is one of the main pillars for social welfare and inclusive development.
It was noted that Azerbaijan’s national housing policy recognizes housing as a cornerstone of inclusive development and social stability. One of the key directions of the strategy is the phased settlement of displaced persons in Karabakh and Eastern Zangazur and the creation of sustainable, livable cities.
Azerbaijan’s role as Co-Chair of the Intergovernmental Working Group under the UN-Habitat Assembly resolution “Adequate Housing for All” was also highlighted, with continued active contribution to promoting fair and sustainable housing policies within this initiative.
The discussions will continue at the 13th World Urban Forum (WUF13), to be held in Baku from May 17 to 22, 2026, which will serve as an important global platform. At the conclusion, Anar Guliyev invited all partners and countries to come together in Baku for this international event, under the theme “Housing the World: Safe and Resilient Cities and Communities.”