Anar Quliyev COP30 çərçivəsində “Qeyri-rəsmi məskunlaşma, ərazilərin transformasiyası və mənzil təminatı” mövzusunda yüksəksəviyyəli dəyirmi masada iştirak edib
12 noyabr 2025
Noyabrın 12-də Komitə sədri Anar Quliyev COP30 çərçivəsində keçirilən Şəhərsalma və İqlim Dəyişikliyi üzrə Nazirlər İclasında “Qeyri-rəsmi məskunlaşma, ərazilərin transformasiyası və mənzil təminatı” mövzusuna həsr olunan yüksəksəviyyəli dəyirmi masada iştirak edib.
Anar Quliyev Mənzil və İqlim böhranlarının aradan qaldırılmasında çoxsəviyyəli əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb. O, Azərbaycanın Böyük Qayıdış proqramının uğurlu təcrübəsini bölüşərək, azad olunmuş ərazilərin iqlimə davamlı bərpasında “ağıllı” və “yaşıl” şəhər prinsiplərinin əsas götürüldüyünü qeyd edib.
Bakı Davamlılıq Koalisiyası və BMT-nin Məskunlaşma Proqramı Assambleyasının “Hər Kəs üçün Münasib Mənzil” qətnaməsi üzrə Hökumətlərarası İşçi Qrupunda Azərbaycanın həmsədrlik roluna toxunan Komitə sədri mənzil təminatının həm insan hüququ, həm də iqlim davamlılığı baxımından mühüm amil olduğunu bir daha diqqətə çatdırıb.
Anar Quliyev 2026-cı ildə Bakıda keçiriləcək 13-cü Ümumdünya Şəhərsalma Forumu (WUF13) ərəfəsində bütün tərəfdaş ölkələri yalnız tikinti yox, həm də həyat keyfiyyəti baxımından inkişaf edən şəhərlər qurmaq üçün birgə əməkdaşlığa dəvət edib.

Anar Guliyev Participates in High-Level Roundtable on “Informal Settlements, Land Transformation, and Housing” at COP30
12 november 2025
On November 12, Anar Guliyev, Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture, took part in a high-level roundtable on “Informal Settlements, Land Transformation, and Housing” during the Ministers’ Meeting on Urbanization and Climate Change at COP30.
He emphasized the importance of multilevel cooperation in addressing the housing and climate crises. Highlighting Azerbaijan’s Great Return Program as a successful example, he noted that the reconstruction of liberated areas is guided by “smart” and “green” urban principles to ensure climate resilience.
Referring to Azerbaijan’s co-chairing role in the Baku Sustainability Coalition and the Intergovernmental Working Group under the UN-Habitat Assembly resolution “Adequate Housing for All,” he reiterated that housing is a critical factor for both human rights and climate resilience.
Ahead of the 13th World Urban Forum (WUF13) in Baku in 2026, Anar Guliyev invited all partner countries to collaborate not only on construction but also on building cities that enhance the quality of life for their residents.