Kompleks kompozisiya üç daxili həyətdən ibarətdir: Birinci həyətdə 52 otaqlı şah sarayı və səkkizguşəli divanxana (memorial xarakterli abidə) yerləşir. İkinci həyətdə isə Seyid Yəhya Bakuvi türbəsi, Key-Qubad məscidinin qalıqları, Murad darvazası və Səbayıl qəsrinin yazılı daşları mövcuddur. Üçüncü həyətdə minarəli şah məscidi, Şirvanşahların ailəvi türbəsi və hamam vahid memarlıq ansamblı kimi formalaşıb.
Şirvan-Abşeron memarlıq məktəbi yerli əhəng daşından istifadə olunan yerli orta əsr memarlıq ənənəsinin zirvəsidir və sivri tağlar, müqarna örtüklər, incə daş oyma sənəti və müdafiə-yaşayış funksiyalarını birləşdirən hibrid memarlıq üslubu ilə səciyyələnir.
Saray XII əsrdə Bakı Şirvanşahların paytaxtı elan olunduqdan sonra tikilməyə başlayıb və XV əsrin 1411-1500-cü illərində (təxminən 90 il ərzində) Şirvanşahlar I Şeyx İbrahim, I Xəlilullah və Fərrux Yasarın hakimiyyəti dövründə tamamlanmışdır. Şirvanşahlar Sarayı Kompleksi Azərbaycan xalqının dövlətçilik rəmzi, xalqın dövlətçilik ənənələrinin dərin köklərə malik olduğunun və dövlətçilik təfəkkürünün hələ orta əsrlərdən formalaşdığının təsdiqləyən memarlıq abidəsidir.
Saray İçərişəhərin ən yüksək nöqtəsində inşa edilib və Xəzər dənizindən gələn təhlükəni nəzarətdə saxlayan mövqeyə malik idi.
UNESCO (2000): İçərişəhər Şirvanşahlar Sarayı Kompleksi, Qız Qalası ilə birlikdə orta əsr şəhərsalma nümunəsi kimi UNESCO-nun Ümumdünya Mədəni İrsi Siyahısına daxil edilmişdir.

The Shirvanshahs Palace Complex: Architectural Heritage of Shirvan
The complex composition consists of three inner courtyards. The first courtyard includes the 52-room royal palace and the octagonal Divankhana (a monument of commemorative character). The second courtyard contains the Mausoleum of Seyid Yahya Bakuvi, the remains of the Key Qubad Mosque, the Murad Gate, and inscribed stones from Sabayil Castle. The third courtyard comprises the royal mosque with a minaret, the Shirvanshahs’ family mausoleum, and a bathhouse, all forming a unified architectural ensemble.
The Shirvan-Absheron architectural school represents the pinnacle of the indigenous medieval architectural tradition, characterized by the use of local limestone. It features pointed arches, muqarnas vaulting, intricate stone carving, and a hybrid architectural design that combines defensive and residential functions.
The construction of the Palace dates back to the 12th century after Baku was declared the capital of the Shirvanshah state and was completed in the 15th century, between 1411 and 1500, over approximately 90 years during the reigns of Shirvanshahs Sheikh Ibrahim I, Khalilullah I, and Farrukh Yasar. The Shirvanshahs' Palace Complex stands as a profound symbol of Azerbaijani statehood. It is an architectural testament to the nation's deep-rooted governance traditions and a political consciousness that has been evolving since the Middle Ages.
Constructed at the highest elevation of Icherisheher, the Palace occupied a strategic position to monitor potential threats from the Caspian Sea. In 2000, Icherisheher, together with the Shirvanshahs' Palace Complex and the Maiden Tower, was inscribed on the UNESCO World Heritage List as an outstanding example of medieval urban planning.