WUF13 çərçivəsində “Şəhərsalma yarmarkası” təşkil olunub
Bakıda keçirilən Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyası (WUF13) münasibətilə şəhərə gələn qonaqlar və sakinlər üçün yarmarka təşkil edilib.
“Şəhərsalma yarmarkası” çərçivəsində 20–22 may tarixlərində paytaxtın üç məkanında — İçərişəhər Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu, Dənizkənarı Milli Park ərazisindəki Saat Qülləsi yaxınlığında və “Deniz Mall” ətrafında müxtəlif rəngarəng proqramlar təşkil olunur.
Hər gün saat 13:00-dan etibarən fəaliyyətə başlayan yarmarka köşkləri vasitəsilə Azərbaycan şirkətləri tərəfindən müxtəlif məhsulların satışı həyata keçirilir. Dənizkənarı Milli Park ərazisindəki yarmarka saat 21:00-a qədər davam edəcək.
20 may tarixində İçərişəhər Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu ərazisində 18:00-a qədər davam edən yarmarka ilə yanaşı musiqi proqramı da nəzərdə tutulub. Şəhər sakinləri və qonaqlar üçün müğənni Ərəstun Quliyev və “Gaga Band” çıxış edəcək.
21 mayda isə İçərişəhərdə axşam proqramı çərçivəsində təxminən 20 rəqs nömrəsi təqdim olunacaq. Bakı Bulvarında 19:00–21:00 aralığında müğənni Arif Nemətov və “Ayna Band”-ın çıxışları planlaşdırılır.
22 may tarixində İçərişəhərdə keçiriləcək axşam proqramında Joseph Abbas, Naz Girls və Telman Budaqovun çıxışları gözlənilir.
Bundan əlavə, WUF13 çərçivəsində “Şəhərlər oyun meydançası kimi” mövzusu əsasında idmanın şəhərsalma planlaşdırılmasında mühüm rolunu vurğulamaq məqsədilə Azərbaycan Futbol Federasiyasının dəstəyi ilə futbol meydançası qurulub. Üç gün ərzində “Deniz Mall” yaxınlığında təşkil olunmuş meydança saat 15:00-dan 19:00-a qədər fəaliyyət göstərəcək.
WUF13 tədbiri 17–22 may tarixlərində Bakı şəhərində keçirilən, “Hər kəs üçün yaşayış yerləri: təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və yaşayış məskənləri” mövzusuna həsr olunmuş forumdur.

To mark the thirteenth session of the World Urban Forum (WUF13) taking place in Baku, a City Activity programme was organised for guests attending WUF13 and residents of the capital.
Running from 20 to 22 May, the City Activity Programme is bringing a vibrant series of public events and interactive experiences to three locations across the capital: the Icherisheher State Historical-Architectural Reserve, the area surrounding the Clock Tower at Seaside National Park, and the vicinity of Deniz Mall.
From 13:00 each day, visitors can explore the City Activity kiosks showcasing a variety of products presented by Azerbaijani companies. Activities taking place at Seaside National Park will continue until 21:00.
On 20 May, alongside the City Activity Programme held within the Icherisheher State Historical-Architectural Reserve until 18:00, visitors and residents will also be able to enjoy a live music programme featuring performances by singer Arastun Guliyev and Gaga Band.
On 21 May, the evening programme in Icherisheher will feature approximately 20 dance performances. At Baku Boulevard, performances by singer Arif Nematov and Ayna Band are scheduled between 19:00 and 21:00.
The evening programme on 22 May in Icherisheher is set to feature performances by Joseph Abbas, Naz Girls and Telman Budagov.
In addition, a dedicated football pitch has been set up near Deniz Mall with the support of the Association of Football Federations of Azerbaijan (AFFA) to highlight the important role of sport in urban planning under the WUF13 theme “Cities as playing fields”.
Operating from 15:00 to 19:00 across the three-day programme, the pitch offers residents and visitors an opportunity to engage in sports activities within an open urban setting.
WUF13, held in Baku from 17 to 22 May, is dedicated to the theme “Housing the world: Safe and resilient cities and communities”