BMT-nin yeni hesabatına əsasən, qlobal mənzil böhranı dünya əhalisinin demək olar ki, yarısına təsir göstərə bilər
19 may 2026
BMT-nin yeni hesabatına əsasən, dünya əhalisinin təxminən 40 faizi, yəni 3 milyard insan qeyri-münasib qiymətlər, mənzil çatışmazlığı, aşağı keyfiyyətli yaşayış şəraiti, eləcə də su və sanitariya kimi əsas kommunal şəhər xidmətlərinə çıxışın məhdudluğu ilə nəticələnən münasib mənzil böhranı ilə üzləşir. Hesabatda qeyd olunur ki, 2050-ci ilə kimi şəhərlərin əlavə 2 milyard sakini qəbul edəcəyi gözlənilir. Bu isə artıq sürətli urbanizasiya, torpaq qiymətlərinin artması, dərinləşən sosial bərabərsizlik və iqlim dəyişmələrinin təsiri səbəbindən artan çağırışlarıa üzləşən mənzil sistemləri üçün əlavə yük yaradacaq.
Bununla yanaşı, 2040-cı ilə kimi iqlimlə bağlı təhlükələrin 167 milyon yaşayış evini yararsız hala gətirəcəyi proqnozlaşdırılır. Qeyd olunur ki, 2023-cü ildə təbii fəlakətlər 280 milyard ABŞ dolları həcmində zərərlə nəticələnib və bu itkilərin böyük qismi sığortasız olub.
2024-cü ilin sonuna olan statistik məlumata əsasən, məcburi köçkünlərin sayı 123,2 milyona çatıb ki, bu da əvvəlki onillik ilə müqayisədə iki dəfə çoxdur.
Son 20 il ərzində əlavə olaraq 64 milyon insan qeyri-rəsmi yaşayış məntəqələrindən köçkün düşüb. Məcburi köçkünlərin böyük hissəsi isə şəhərlərə - qaçqın və ya məcburi köçkün düşərgələrinə üz tutur və çox vaxt əlavə köçkünlük riski ilə üzləşdikləri təhlükəli və ya aşağı standartlı yaşayış şəraitində məskunlaşmalı olur. İnkişaf etməkdə olan ölkələrdə qeyri-rəsmi yaşayış sahələri mülki yaşayış tikintisinin təxminən 80 faizini təşkil edir.
Aparılan araşdırmalara görə, münasib və əlçatan mənzillərin çatışmazlığı cəmi on ildən bir qədər artıq müddətdə 30 faiz artaraq 268 milyon vahidi keçib, 1,1 milyard insan isə hələ də qeyri-rəsmi yaşayış məntəqələrində yaşayır.
Bir çox regionlarda mənzil qiymətləri gəlirlərlə müqayisədə daha sürətlə artıb, belə ki, qlobal səviyyədə qiymət-gəlir nisbəti 2010-cu ilin 9,3 göstəricisindən 2023-cü ildə 11,2-yə yüksəlib, Mərkəzi və Cənubi Asiyada isə bu göstərici 16,8-ə çatıb. 2023-cü ildə dünya üzrə mənzil krediti üçün müraciət edən şəxslərin yalnız 25,5 faizi uğurla kredit əldə edə bilib. Mənzil ipoteka bazarlarının hələ ilkin inkişaf mərhələsində olduğu Sub-Sahara Afrikasının bəzi bölgələrində isə bu göstərici cəmi 1% təşkil edib.
Dünya üzrə ailələrin 44 faizi gəlirlərinin 30 faizindən çoxunu mənzil xərclərinə sərf edir. Kirayə mənzillərin əlçatmazlığı ən çox Sub-Sahara Afrikasında müşahidə olunur. Burada kirayədə yaşayan insanların 55 faizi ağır maliyyə yükü altındadır. Milli, regional və yerli idarəetmə səviyyələrində daxili maliyyə mexanizmləri bu əlçatanlıq boşluqlarını aradan qaldırmaq üçün həm tələb, həm də təklif yönümlü subsidiya mexanizmlərini daha səmərəli şəkildə hədəfə almalıdır.
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının dayanıqlı mənzil təminatı və şəhərsalma üzrə agentliyi – BMT-nin Məskunlaşma Proqramı (UN-Habitat) tərəfindən bu gün açıqlanan “Dünya şəhərlərinin vəziyyətinə dair 2026-cı il hesabatı (“World Cities Report 2026): Qlobal mənzil böhranı – fəaliyyətə aparan yollar” adlı sənəddə qlobal mənzil böhranının çoxölçülü xarakter daşıdığı və struktur amillərlə şərtləndiyi vurğulanır. Bu hesabat göstərir ki, böhranın təzahürləri demoqrafik dəyişikliklər, ekoloji təzyiqlər və dəyişən iqtisadi şərait nəticəsində daha da dərinləşir. Bu proses isə bərabərsizlik, yoxsulluq və iqlim zərbələrinə qarşı həssaslıq da daxil olmaqla, bir çox çağırışları daha da kəskinləşdirir.
Bununla yanaşı, “Dünya şəhərlərinin vəziyyətinə dair 2026-cı il hesabatı (“World Cities Report 2026): Qlobal mənzil böhranı - fəaliyyətə aparan yollar” adlı sənəddə mənzil böhranının həll oluna biləcəyi də vurğulanır. Hesabatda qeyd olunur ki, qeyri-rəsmi yaşayış məntəqələrinə artıq həlli mümkün olmayan problem kimi yanaşmaq doğru deyil, çünki bu yaşayış formaları bir çox şəhərlərdə geniş yayılıb. Bu halların aradan qaldırılması və təcrid siyasətindən imtina edərək qeyri-rəsmi yaşayışı insanların dolanışıq imkanlarının yaxşılaşdırılması və mənzil böhranının həlli üçün potensial vasitə kimi dəyərləndirmək lazımdır.
Hesabat eyni zamanda milli, regional və yerli idarəetmə səviyyələrində daxili maliyyə mexanizmlərinin genişləndirilməsi və əlçatanlıq boşluqlarının aradan qaldırılması üçün tələb-təklif yönümlü subsidiya mexanizmlərinin daha effektiv hədəfə alınmasının vacibliyini ön plana çıxarır.
Bu baxımdan, hesabat sosial və əlçatan mənzil təminatına yönəldilmiş dövlət investisiyalarının əhəmiyyətli dərəcədə artırılmasına və eyni zamanda, xüsusilə əlçatan mənzil seqmentində təklifi artıran özəl sektor investisiyalarının stimullaşdırılmasına çağırır.
İcmaların iştirakı və birgə icra mexanizmləri, xüsusilə marjinal qrupların inklüzivliyinə xüsusi diqqət yetirilməsi həm siyasətlərin hazırlanması mərhələsində, həm də sakinlərlə birlikdə hazırlanan və həyata keçirilən layihələrdə layiqli mənzil təminatının əsas elementi kimi qiymətləndirilir. Bu yanaşma həm məskunlaşmazdan əvvəlki, həm də məskunlaşmadan sonrakı mərhələlərdə icmaların bu prosesə fəal şəkildə cəlb olunmasını nəzərdə tutur.
“Münasib və əlçatan mənzil təminatı üzrə yeni sosial müqaviləyə ehtiyac var, yəni hökumətlər, özəl sektor və icmalar arasında investisiyaların cəlb olunması və mənzil təminatının sosial-iqtisadi funksiyalarının uzlaşdırılması məqsədilə müştərək məsuliyyət anlayışı formalaşdırılmalıdır”, - deyə BMT-nin Məskunlaşma Proqramının (UN-Habitat) icraçı direktoru Anaklaudia Rossbax bildirib.
Hesabatın dərc olunması dayanıqlı şəhərsalma üzrə aparıcı qlobal konfrans olan və 17 may tarixində Bakı şəhərində start götürən Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyası (WUF13) ilə eyni vaxta təsadüf edir.

Nearly half of humanity may be affected by a global crisis in housing, according to a new UN report
3 billion people – close to 40 per cent of the world’s population – are caught up in an adequate housing crisis which entails unaffordable prices, housing shortages, poor-quality accommodation, and lack of access to adequate urban services like water and sanitation, according to a new United Nations report.
Cities are expected to absorb 2 billion additional residents by 2050, intensifying pressure on housing systems already strained by rapid urbanization, rising land values, widening inequality, and climate impacts. Climate‑related hazards are projected to destroy 167 million homes by 2040. In 2023, natural catastrophes caused USD 280 billion in losses, most of which were uninsured.
By the end of 2024, 123.2 million people were forcibly displaced – double the figure of the previous decade. An additional 64 million people were displaced from informal settlements over the past two decades. Many forcibly displaced people move to cities as refugees or displaced persons camps, often settling in insecure or substandard housing where they face further displacement risks. Informal housing represents up to 80 per cent of residential construction in developing countries.
Study shows shortages of adequate and affordable housing have risen by 30 per cent in just over a decade to more than 268 million units, with 1.1 billion people living in informal settlements.
Housing prices have risen faster than incomes in most regions: globally, price‑to‑income ratios increased from 9.3 in 2010 to 11.2 in 2023, reaching 16.8 in Central and Southern Asia. In 2023, only 25.5 per cent of applicants successfully obtained a housing loan globally, with access falling as low as 1 per cent in parts of Sub-Saharan Africa, where the housing mortgage markets are in early stage of development.
Globally, 44 per cent of households spend over 30 per cent of income on housing, with rental unaffordability most severe in Sub‑Saharan Africa, where 55 per cent of renters are overburdened. Domestic finance, across governance levels at the national, regional and local levels need to better target effective demand and supply side subsidies to bridge these affordability gaps.
UN-Habitat, the UN agency for sustainable housing and urban development, in its World Cities Report 2026, Global Housing Crisis: Pathways to Action released today finds that the global housing crisis is multidimensional and underpinned by structural drivers. This report shows that the manifestation of the crisis is compounded further by demographic change, environmental pressures, and evolving economic conditions, further exacerbating broader human development gaps, including inequality, poverty, and vulnerability to climate shocks.
The World Cities Report 2026: Global Housing Crisis: Pathways to Action however also finds that the housing crisis can be solved. It urges that it is time to stop treating informal settlements as an insolvable problem as informality has been the norm rather than the exception across cities. Policy responses must therefore shift from eradication and exclusion to leveraging informality to improve livelihoods and address the housing crisis. It also highlights that domestic finance, across governance levels at the national, regional and local levels, needs to be scaled up and better targeted with effective demand and supply side subsidies to bridge affordability gaps. The report therefore urges a substantial expansion of domestic public investment in social and affordable housing, while also incentivizing private housing investment that increases housing supply, especially in the affordable housing segment. Community participation and co-production, with special attention to the inclusion of marginalized groups, are central to adequate housing at the policy formulation stage, as well as in projects that must be co-designed and implemented alongside residents, ensuring that communities are involved in both the pre- and post-occupation phases.
“A new social contract for adequate and affordable housing is required – a sense of shared responsibility among governments, the private sector and communities to mobilize investment and align the social and economic functions of housing,” said Anacláudia Rossbach, Executive Director of UN-Habitat.
The report is published to coincide with the thirteenth session of the World Urban Forum (WUF13), the premier global conference on sustainable urban development, which opened in Baku on 17 May.