Azərbaycan pavilyonu WUF13 çərçivəsində təşkil olunan “Urban Expo” sərgisində fəaliyyətə başlayıb
Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyası (WUF13) çərçivəsində təşkil olunan “Urban Expo” sərgisində Azərbaycan pavilyonu fəaliyyətə başlayıb.
Sərginin ən böyük milli pavilyonu olan Azərbaycan pavilyonu 1500 kvadrat metr sahəni əhatə edir və ölkənin müasir şəhərsalma, eləcə də dayanıqlı inkişaf yanaşmalarını nümayiş etdirir.
Pavilyon dünya şöhrətli memar Zaha Hadidin yaratdığı Heydər Əliyev Mərkəzinin memarlıq konsepsiyasının elementləri nəzərə alınaraq hazırlanmışdır.
Azərbaycan pavilyonunun qalereya məkanında ölkənin şəhərsalma layihələri, İçərişəhərin zəngin mədəni irsi, ekoloji təşəbbüslər, turizm potensialı və memarlıq nümunələri nümayiş etdirilir.
Pavilyonda həmçinin Azərbaycanın Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında həyata keçirdiyi yenidənqurma və müasir şəhərsalma yanaşmaları, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə tətbiq olunan “ağıllı şəhər” və “ağıllı kənd” layihələri, eləcə də regionun yaşıl enerji zonasına çevrilməsi istiqamətində görülən işlər nümayiş etdirilir.
Azərbaycan Pavilyonunda rəsmi görüş və fikir mübadiləsini təmin edən şəbəkələşmə zonaları, təqdimat və konfrans məkanları, virtual reallıq əsaslı interaktiv sahələr, kino və turizm guşələri, müxtəlif master-klasslar, eləcə də Azərbaycan mədəniyyəti və milli mətbəxini təqdim edən xüsusi sahələr fəaliyyət göstərir.
WUF13 tədbiri ərzində pavilyonun tədbirlər proqramına “Bakı Baş Planı 2040”, enerji sistemlərinin rəqəmsal transformasiyası, miqrasiya və şəhər idarəçiliyi, eləcə də urbanizasiya və iqlim gündəliyi üzrə müxtəlif sessiyalar və yüksəksəviyyəli dialoqlar daxildir.
Qeyd edək ki, WUF13-ün əsas platformalarından biri olan “Urban Expo” sərgisində müxtəlif ölkələr, şəhərlər, beynəlxalq təşkilatlar və şirkətlər öz qabaqcıl təcrübələrini və şəhərsalma üzrə fərqli inkişaf yanaşmalarını təqdim edirlər.

Azerbaijan Pavilion Opens to Visitors at WUF13 Urban Expo
The Azerbaijan pavilion is now welcoming visitors at Urban Expo, held within the framework of the thirteenth session of the World Urban Forum (WUF13).
As the largest national showcase featured at the exhibition, the Azerbaijan pavilion spans 1,500 square metres and presents the country’s contemporary vision for urban planning and sustainable development.
The pavilion’s architectural concept draws inspiration from the futuristic design of the Heydar Aliyev Centre, created by the internationally acclaimed architect Zaha Hadid.
The gallery space within the Azerbaijan pavilion showcases the country’s urban development projects, the rich cultural heritage of Icherisheher, environmental initiatives, tourism potential and architectural landmarks.
The pavilion also highlights Azerbaijan’s reconstruction efforts and contemporary urban development approaches in Karabakh and Eastern Zangazur, including the implementation of “smart city” and “smart village” projects across the liberated territories, as well as initiatives aimed at transforming the region into a green energy zone.
The Azerbaijan pavilion also features dedicated networking areas designed for official meetings and the exchange of ideas, alongside presentation and conference spaces, interactive VR zones, cinema and tourism sections, a series of masterclasses, and specially curated areas showcasing Azerbaijani culture and national cuisine.
During WUF13, the pavilion’s programme will host a wide range of sessions and high-level discussions focused on the Baku Master Plan 2040, the digital transformation of energy systems, migration and urban governance, as well as the growing intersection between urbanisation and the climate agenda.
As one of the central platforms of WUF13, Urban Expo provides countries, cities, international organisations and companies with an opportunity to showcase innovative practices and diverse approaches to urban development.
Further information on events taking place at the Azerbaijan pavilion is available through this link: https://wuf13.az/uploads/files/Agenda-of-Azerbaijan-s-Pavilion%20(1).pdf