İlham Əliyev BMT-nin Məskunlaşma Proqramının icraçı direktorunu qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev mayın 16-da BMT-nin Məskunlaşma Proqramının (UN-Habitat) icraçı direktoru Anaklaudia Rossbaxı qəbul edib.
Anaklaudia Rossbax Bakıda BMT-nin Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü Sessiyası ilə bağlı gördüyü işlərin onda dərin təəssürat hissi yaratdığını deyərək, bu mötəbər tədbirin təşkili ilə əlaqədar ölkəmizin tətbiq etdiyi innovativ yanaşmaları alqışladığını vurğuladı, onların sessiyanın daha məzmunlu keçirilməsinə zəmin yaratdığını qeyd etdi. Bütün bunlara görə Azərbaycan tərəfinə minnətdarlıq edən qonaq ölkəmizin bu tədbirə möhtəşəm ev sahibliyi edəcəyinə əminliyini bildirdi.
Anaklaudia Rossbax COP29-un Azərbaycanda yüksək səviyyədə keçirildiyini xatırladaraq, bunun ardınca ölkəmizdə WUF13 kimi tədbirin təşkilinin önəminə toxundu. O, COP və WUF-un BMT sistemində ən böyük tədbirlər hesab olunduğunu deyərək vurğuladı ki, mahiyyəti etibarilə Azərbaycan bu tədbirlər arasında əlaqə yaradıb.
Qonaq ölkəmizin BMT-nin Məskunlaşma Proqramının fəaliyyətinə verdiyi könüllü maliyyə töhfələrini yüksək qiymətləndirdi, Azərbaycan-UN-Habitat əməkdaşlığını, o cümlədən respublikamızda keçirilən Milli Şəhərsalma forumları ənənəsini təqdir etdiyini dedi. O, bundan sonra da əməkdaşlığın uğurla davam edəcəyinə ümidvarlığını bildirdi.
Xoş sözlərə görə minnətdarlığını ifadə edən dövlətimizin başçısı vurğuladı ki, ölkəmiz tərəfindən tədbirin yüksək səviyyədə keçirilməsi üçün bütün zəruri addımlar atılıb. Prezident İlham Əliyev bir neçə gün əvvəl Bakı Olimpiya Stadionunun ərazisində WUF13 ilə bağlı görülən işlərlə yerində tanış olduğunu xatırlatdı, bu tədbirin nəticəyönümlü olacağına ümidvarlığını ifadə etdi.
Dövlətimizin başçısı Azərbaycanın Ümumdünya Şəhərsalma Forumu təcrübəsinin, həmçinin ölkəmizdə şəhərsalma sahəsində tətbiq olunan innovativ yanaşmaların, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə postmünaqişə şəraitində genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işlərinin aparılmasının digər ölkələr üçün də nümunəvi xarakter daşıdığını bildirdi və ölkəmizin bu təcrübəni bölüşməyə hazır olduğunu dedi.
Söhbət zamanı Azərbaycanın BMT-nin Məskunlaşma Proqramının fəaliyyətini dəstəklədiyi məmnunluqla vurğulandı, ölkəmizlə bu qurum arasında əməkdaşlığın perspektivləri ilə bağlı müzakirələr aparıldı.
Görüşdən sonra Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi ilə BMT-nin Məskunlaşma Proqramı (UN-Habitat) arasında WUF13 Bakı standartlarına əsasən gələcəkdə keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumun sessiyalarına ev sahibliyi üzrə əməliyyat təlimatının birgə hazırlanmasında əməkdaşlıq etmək məqsədilə Niyyət Məktubu imzalandı. Gələcək sessiyalara ev sahibliyi edəcək tərəflərə qərarqəbuletmə prosesinə dəstək olmaq üçün nəzərdə tutulan sənəd Bakıda keçirilən WUF13-ün uğurlu hazırlıq mərhələsinə əsaslanmaqla, növbəti tədbirlərin operativ səmərəliliyini artırmağı hədəfləyir.

On May 16, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev received Executive Director of the United Nations Human Settlements Programme (UN-Habitat) Anacláudia Rossbach.
Anacláudia Rossbach said that she was deeply impressed by the preparations she observed in Baku for the 13th Session of the UN World Urban Forum. She commended Azerbaijan’s innovative approaches to organizing this prestigious event, noting that they set a strong foundation for a more productive session. Anacláudia Rossbach thanked Azerbaijan for all these efforts, expressing her confidence that the country will serve an excellent host for the forum.
Recalling that Azerbaijan hosted COP29 at a high level, Anacláudia Rossbach underscored the significance of the country’s hosting WUF13 shortly thereafter. She noted that COP and WUF are recognized as the largest events within the UN system, emphasizing that Azerbaijan has bridged the gap between these two platforms.
President Ilham Aliyev expressed gratitude for the kind words, emphasizing that Azerbaijan has undertaken all necessary measures to ensure the event is held at a high level. The head of state recalled that he had reviewed the preparations for the WUF13 at the Baku Olympic Stadium a few days ago, expressing his hope that this event would yield tangible results.
President Ilham Aliyev noted that Azerbaijan's experience at the World Urban Forum, as well as the innovative approaches applied in the field of urban planning in the country, and the large-scale restoration and construction efforts carried out in the post-conflict conditions in the liberated territories, are exemplary for other countries, adding that the country is ready to share this experience.
During the conversation, the sides noted with satisfaction Azerbaijan's support for the UN-Habitat Programme, while discussing the prospects for cooperation between the country and the organization.
Following the meeting, a Letter of Intent was signed between the State Committee for Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan and the United Nations Human Settlements Programme (UN-Habitat) to collaborate on developing operational guidelines for hosting future World Urban Forum sessions, drawing on the WUF13 Baku standards. Drawing on the successful preparation of WUF13 in Baku, this document serves as a decision-making guide for future hosts, aiming to boost the operational efficiency of upcoming sessions.