WUF13 “Urban Expo” sərgisi mənzil təminatı üzrə həll variantlarının qlobal nümayişi ilə iştirak rekorduna imza atır
15 may 2026
17-22 may 2026-cı il tarixlərində Bakıda keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü sessiyası (WUF13) öz tarixinin ən böyük şəhərsalma sərgisinə ev sahibliyi edərək, Bakı Olimpiya Stadionunu innovasiya, əməkdaşlıq və dayanıqlı urbanistik həllərin nümayiş olunduğu qlobal arenaya çevirəcəkdir.
3.5 hektar ərazini əhatə edən “Urban Expo” sərgisi 66 ölkədən 217-dən çox təşkilatı bir araya gətirməklə yanaşı, hökumətlər, vətəndaş cəmiyyəti, akademik dairələr, beynəlxalq qurumlar və özəl sektor nümayəndələrinin WUF13-ün “Hər kəs üçün yaşayış yerləri: təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və yaşayış məskənləri” mövzusu ətrafında fikir mübadiləsi aparması, təşəbbüslər irəli sürməsi və tərəfdaşlıq əlaqələri qurması üçün dinamik platforma funksiyasını yerinə yetirəcək.
“Urban Expo” iştirakçıları qlobal mənzil böhranı üzrə praktiki həll yolları ilə tanış edən immersiv sərgidir. Sözügedən sərgidə mənzil təminatı, iqlimədavamlılıq, rəqəmsal innovasiya, müyəssərlik və inklüziv şəhərsalma sahələri üzrə böyük milli pavilyonlardan icma əsaslı təşəbbüslər və startap innovasiyalarına qədər müxtəlif yanaşmalar nümayiş olunacaq.
Bu il keçiriləcək “Urban Expo” sərgisi vətəndaş cəmiyyətini təmsil edən təşkilatların sosial inklüzivlik və müyəssərliyə həsr olunmuş xüsusi qruplar və müştərək pavilyonlar şəklində rekord səviyyəli iştirakı ilə yadda qalacaq. Həmçinin, yeni yaradılmış “Biznes və innovasiyalar mərkəzi” adlı platformada təmsil olunan 45 şirkət və 14 startap layihəsi də daxil olmaqla, sərgi proqramında özəl sektorun nəzərəçarpacaq dərəcədə geniş iştirakı gözlənilir
“Urban Expo” sərgisinin mərkəzi elementi isə şəbəkələşmə, qeyri-rəsmi müzakirələr və qarşılıqlı ünsiyyət üçün nəzərdə tutulmuş 2.5 hektarlıq açıq hava məkanı - WUF13 Bulvarıdır. Burada iştirakçılar “Şəhər kitabxanası” və “Şəhər kinoteatrı”, eləcə də “WUF Akademiyası” kimi müxtəlif sərgi və proqram məkanları ilə tanış ola biləcəklər.
“Urban Expo” sərgisi bazar günü 17 may tarixindən etibarən iştirakçılar üçün açıq olacaq. Rəsmi açılış isə bazar ertəsi 18 may tarixində, saat 10:00-da “Urban Expo” məkanında keçiriləcək. Açılış zamanı Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri və WUF13-ün milli koordinatoru Anar Quliyev və BMT-nin Məskunlaşma Proqramının (UN-HABITAT) icraçı direktoru Anaklaudia Rossbaxın iştirakı ilə lentkəsmə mərasimi baş tutacaq.
Şəhərsalma sahəsində qlobal təcrübə mübadiləsi üçün platforma
WUF13 “Urban Expo” sərgisi yerli təşəbbüs qruplarından tutmuş milli hökumətlərə, eləcə də tədqiqatçılardan başlayaraq startap nümayəndələrinə qədər şəhərlərin gələcəyini formalaşdıran müxtəlif tərəfləri bir araya gətirir.
Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun tarixində ən böyük sərgisi olan “Urban Expo” sərgisi əməkdaşlığın və tərəfdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsinə, eləcə də mənzil təminatı və dayanıqlı şəhərsalma sahəsində qlobal müzakirələrin praktiki fəaliyyət, innovasiya və qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi ilə əlaqələndirilməsinə xidmət edir.

WUF13 Urban Expo sets participation record with global showcase of housing solutions
The thirteenth session of the World Urban Forum (WUF13), taking place from 17 to 22 May 2026 in Baku, Azerbaijan, will feature the largest Urban Expo in WUF history – transforming the Baku Olympic Stadium into a global showcase of innovation, collaboration and solutions for sustainable urban development.
Spanning 3.5 hectares, the Expo will bring together more than 217 organizations from 66 countries, creating a dynamic space where governments, civil society, academia, international organizations and the private sector can exchange ideas, present initiatives and build partnerships around the WUF13 theme, “Housing the world: Safe and resilient cities and communities.”
More than an exhibition space, the Urban Expo is designed as an immersive experience connecting participants with real-world responses to the global housing crisis. From large national pavilions to community-led initiatives and startup innovations, the Expo will showcase approaches addressing housing, climate resilience, digital innovation, accessibility and inclusive urban development.
A record level of participation from civil society organizations will mark this year’s Expo, supported through dedicated clusters and shared pavilions focused on social inclusion and accessibility. The programme will also feature a growing private sector presence, including 45 companies and 14 startups participating in the new Business & Innovation Hub.
At the centre of the Expo experience is the WUF13 Boulevard, a 2.5-hectare open-air public space designed for networking, informal exchange and public interaction. From there, participants can explore exhibition spaces ranging from the Urban Library and Urban Cinema to the WUF Academy Campus.
The Urban Expo will open to participants on Sunday, 17 May. A ceremonial opening will take place on Monday, 18 May at 10:00 at the Urban Expo, featuring a ribbon-cutting ceremony with the Chairman of the State Committee for Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan and WUF13 National Coordinator Anar Guliyev, and Executive Director of UN-Habitat Anacláudia Rossbach.
A platform for global urban exchange
From grassroots organizations to national governments, researchers and startups, the WUF13 Urban Expo brings together a diverse range of actors shaping the future of cities. As the largest Urban Expo ever held at the World Urban Forum, it aims to foster collaboration, inspire partnerships and connect global discussions on housing and sustainable urban development with practical action, innovation and shared learning.