WUF13 çərçivəsində Yeni Şəhərsalma Proqramının gedişatı ilə bağlı nazirlər səviyyəsində görüş keçiriləcək
2026-cı il 17-22 may tarixində Bakıda keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyasının (WUF13) ilk günündə WUF13-də yeni təşəbbüs kimi Yeni Şəhərsalma Proqramı ilə əlaqədar nazirlər səviyyəsində görüş təşkil olunacaqdır. Yeni Şəhərsalma Proqramının 20 illik icra müddətinin orta mərhələsinə təsadüf edən bu görüş əldə olunan irəliləyişləri qiymətləndirmək, mövcud problemləri müəyyən etmək və növbəti icra mərhələsini formalaşdırmaq üçün fürsət təqdim edir.
Azərbaycanın Sədrliyi altında 17 may 2026-cı il tarixində keçiriləcək bu görüşdə hökumət nümayəndələri bir araya gələrək Yeni Şəhərsalma Proqramının icrasını nəzərdən keçirəcək və 2036-cı ilə qədər olan növbəti mərhələ üçün prioritetləri müzakirə edəcəklər. WUF13-ün “Hər kəs üçün yaşayış yerləri: Təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və yaşayış məskənləri” mövzusuna uyğun olaraq, bu müzakirələrdə inklüzivliyə, davamlılığa və dayanıqlı şəhər inkişafına təkan verən əsas faktor kimi mənzil təminatı məsələsinə xüsusi diqqət yetiriləcək.
Qlobal qiymətləndirmə və yeni siyasi impuls
Nazirlər görüşü ölkələrə təcrübə mübadiləsi aparmaq, mövcud boşluqları müəyyənləşdirmək və Yeni Şəhərsalma Proqramı üzrə öhdəlikləri möhkəmləndirmək üçün platforma təqdim edəcək. Eyni zamanda, sözügedən görüş 2026-cı ildə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Baş Assambleyasında keçiriləcək yüksək səviyyəli icmal ərəfəsində siyasi dinamikanın artırılmasına da öz töhfəsini verəcəkdir.
İştirakçılar mənzil təminatının üç əsas istiqamət – sosial inklüzivlik və yoxsulluğun azaldılması, iqtisadi rifah və imkanlar, eləcə də ekoloji dayanıqlılıq və iqlimə davamlılıq üzrə əsas təkanverici rolunu müzakirə edəcək və əldə edilmiş nəticələri, habelə milli yanaşmaları və növbəti mərhələ üçün prioritetləri nəzərdən keçirəcəklər.
Yüksək səviyyəli dialoq və tematik panellər
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Hökuməti, BMT-nin Məskunlaşma Proqramı (UN-Habitat) və BMT nümayəndələrinin iştirakı ilə təşkil olunacaq yüksək səviyyəli dialoqla başlayacaq. Bunun ardınca nazirlər tərəfindən üzv dövlətlərin milli nailiyyətlərini və prioritet istiqamətlərini əks etdirən bəyanatlar səsləndiriləcək.
Günün ikinci yarısında aşağıdakı mövzular üzrə üç tematik panel keçiriləcək:
- Sosial inklüzivlik və yoxsulluğun aradan qaldırılması üçün mənzil təminatı
- Urbanistik rifah və hər kəs üçün imkanlar naminə mənzil təminatı
- Ekoloji cəhətdən dayanıqlı və iqlimədavamlı şəhərsalma üçün mənzil təminatı.
Bu sessiyalar mövzu üzrə həm praktiki yanaşmalar, həm də həll yolları ilə bölüşmək üçün hökumətləri, BMT qurumlarını, vətəndaş cəmiyyətini və yerli idarəetmə orqanlarını bir araya gətirəcək
Görüş Sədrin Xülasəsi sənədinin qəbulu ilə başa çatacaq. Əsas tövsiyələri əks etdirməklə yanaşı, bu sənəd qlobal səviyyədə hesabatverməproseslərinə, eləcə də WUF13-ün yekun sənədlərinə, o cümlədən Bakı Fəaliyyətə Çağırış sənədinə töhfə verəcək.
WUF13-ün əhatəli proqramının tərkib hissəsi kimi nazirlər görüşü dayanıqlı urbanizasiya üzrə işlərin gedişatını sürətləndirmək üçün dövlət siyasətini yerli səviyyədə icra ilə uyğunlaşdırmaqla tədbirin dialoq, tərəfdaşlıq və fəaliyyət üçün qlobal platforma rolunu gücləndirəcrək.

WUF13 features Ministerial Meeting to review progress on the New Urban Agenda
A Ministerial Meeting on the New Urban Agenda will open the programme of the thirteenth session of the World Urban Forum (WUF13), to be held from 17 to 22 May 2026 in Baku, Azerbaijan, marking a new feature within the Forum’s agenda. At the midpoint of the New Urban Agenda’s 20-year timeline, the meeting provides a timely opportunity to assess progress, identify challenges, and help shape the next phase of implementation.WUF13 çərçivəsində Yeni Şəhərsalma Proqramının gedişatı ilə bağlı
nazirlər səviyyəsində görüş keçiriləcək
Chaired by Azerbaijan, the meeting scheduled for 17 May 2026 will bring together government representatives to review the implementation of the New Urban Agenda and discuss priorities for the next phase through 2036. In line with the WUF13 theme, “Housing the world: Safe and resilient cities and communities”, discussions will place a strong focus on housing as a driver of inclusion, resilience and sustainable urban development.
A global stocktake and renewed political momentum
The Ministerial Meeting will provide a platform for countries to share experiences, identify gaps, and strengthen commitments to the New Urban Agenda. It will also help build momentum towards the high-level review of the Agenda at the United Nations General Assembly in 2026.
Participants will explore how housing can act as a key driver across three core dimensions— social inclusion and poverty reduction, economic prosperity and opportunity, and environmental sustainability and resilience — while reflecting on progress made, current national approaches and priorities for the next phase of the New Urban Agenda.
High-level dialogue and thematic panels
The event will open with a high-level dialogue featuring representatives from the Government of Azerbaijan, UN-Habitat and the United Nations system, followed by ministerial statements from Member States reflecting national progress and priorities.
In the afternoon, three thematic panels will focus on:
- Housing for social inclusion and ending poverty;
- Housing for urban prosperity and opportunities for all;
- Housing for environmentally sustainable and resilient urban development.
These sessions will bring together governments, UN entities, civil society and local authorities to share practical approaches and solutions.
The meeting will conclude with a chair’s summary capturing key recommendations and contributing to global reporting processes and the WUF13 outcome documents, including the Baku Call to Action.
As part of the broader WUF13 programme, the Ministerial Meeting reinforces the Forum’s role as a global platform for dialogue, partnership and action, connecting national leadership with local implementation to accelerate progress on sustainable urbanization.