Bakı şəhərində WUF13 Festivalı çərçivəsində məlumatlandırma sessiyası keçirilib
Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü Sessiyası (WUF13) barədə ictimaiyyətin məlumatlandırılması məqsədilə mayın 13-də Bakı Dövlət Universitetində WUF13-ə həsr olunmuş maarifləndirmə sessiyası keçirilib. Tədbirdə universitetin müəllim heyəti, həmçinin Bakı Dövlət Universiteti və Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin 400-ə yaxın tələbəsi iştirak edib.
Tədbirdə Bakı Dövlət Universitetinin prorektoru Əliş Ağamirzəyev universitetin tələbələrinin WUF13 tədbirində könüllü kimi iştirak edəcəyini qeyd etdi. O, ölkə və dünya üçün vacib olan bu tədbirdə bütün tələbələri də aktiv iştirak etməyə dəvət etdi.
Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin nümayəndəsi Ramiz İdrisoğlu Azərbaycanın müasir şəhərsalma siyasəti, bu istiqamətdə ölkəmizdə görülməkdə olan işlər, həmçinin şəhər planlaşdırılmasında məşğulluq, inklüzivlik və mobillik imkanları və yeni yanaşmalar barədə məlumat verib.
WUF13 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin kommunikasiya üzrə meneceri Emin Huseynzadə WUF13 barədə ətraflı məlumat verərək universitetin müəllim və tələbələrini Foruma dəvət edərək bildirib ki, tədbirin proqramı artıq açıqlanıb. O qeyd edib ki, iştirakçılar tədbirə həm əyani, həm də onlayn formada qoşula bilərlər. Forum çərçivəsində keçiriləcək tədbirlərlə tanış olmaq üçün www.wuf13.az saytına daxil olmaq mümkündür.
WUF13 Festivalı axşam saat 18:00-da Dənizkənarı Milli Park ərazisində yerləşən “Saat qülləsi”nin yaxınlığında keçiriləcək ictimai proqramla davam edəcək.

On 13 May, Baku State University hosted an information session dedicated to the thirteenth session of the World Urban Forum (WUF13) as part of broader efforts to strengthen public awareness of the event. The session brought together members of the university’s academic staff, alongside nearly 400 students from Baku State University and the Azerbaijan University of Architecture and Construction.
Speaking at the event, Alish Aghamirzayev, Vice-Rector of Baku State University, noted that the university’s students will contribute to WUF13 as volunteers. Underscoring the significance of the event both for Azerbaijan and the wider international community, he encouraged students to take an active role in the programme.
Ramiz Idrisoghlu, a representative of the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan, provided an overview of Azerbaijan’s contemporary urban development agenda, highlighting ongoing initiatives across the sector alongside emerging approaches to employment, inclusivity and mobility in urban planning.
Emin Huseynzade, Communications Manager at the WUF13 Azerbaijan Operations Company, provided a detailed presentation on WUF13 and invited the university’s academic staff and students to take part in the event, noting that the programme has now been officially unveiled. He added that participants will be able to join both in person and online, while further details on the programme and related events are available via www.wuf13.az.
The WUF13 Festival will continue at 18:00 with an evening public programme near the Clock Tower in the Seaside National Park.
Through a dynamic programme of interactive activities, educational games, presentations and public discussions, audiences will be engaged with key themes ranging from sustainable urban development and inclusive urban environments to innovative city solutions and the future of urban living. Participants will also gain deeper insight into the central themes and guiding vision underpinning WUF13.