WUF13 Könüllülük Proqramı çərçivəsində məkan təlimləri başa çatıb
10–11 may tarixlərində Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü Sessiyası (WUF13) üzrə Könüllülər Proqramı çərçivəsində təşkil olunan məkan təlimləri uğurla başa çatıb. Təlimlərdə ümumilikdə 2100-dən çox könüllü iştirak edib.
Sözügedən təlimlər zamanı könüllülər tədbir məkanı, əməliyyat prosesləri, təhlükəsizlik prosedurları, departamentlər üzrə fəaliyyət istiqamətləri, eləcə də tədbir günlərində tətbiq olunacaq əsas qayda və təlimatlarla tanış olublar.
WUF13 Könüllülük Proqramı gənclərin liderlik bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi, innovativ düşüncənin təşviqi və beynəlxalq təcrübə imkanlarının artırılması baxımından mühüm təşəbbüslərdən biridir.
Proqramda iştirak üçün müraciət etmiş 16 min namizəd arasından çoxmərhələli seçim prosesini uğurla tamamlayan könüllülər tədbir müddətində qonaqların qarşılanması və qeydiyyat prosesinə dəstək, informasiya xidmətlərinin təşkili, sessiya və sərgi məkanlarında təşkilati koordinasiya, eləcə də mədəni proqramların icrasına dəstək kimi müxtəlif istiqamətlərdə fəaliyyət göstərəcəklər.
Hazırda könüllülərin bir qismi artıq aidiyyəti fəaliyyət istiqamətləri üzrə vəzifələrin icrasına dəstək göstərməyə başlayıblar.
Xatırladaq ki, 17–22 may tarixlərində Bakı şəhərində keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü sessiyası (WUF13) “Hər kəs üçün yaşayış yerləri: təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və yaşayış məskənləri” mövzusu altında keçiriləcək və şəhərlərin gələcəyinə dair strateji müzakirələrə ev sahibliyi edəcək.

Venue training sessions conducted on 10-11 May under the Volunteer Programme for the thirteenth session of the World Urban Forum (WUF13) have concluded successfully, bringing together more than 2,100 volunteers ahead of the event.
Across the two-day programme, volunteers received extensive briefings on the event venue, operational coordination, safety procedures and departmental functions, while also being equipped with the core protocols and guidance that will underpin activities throughout the Event.
The WUF13 Volunteer Programme stands as a key initiative aimed at strengthening youth leadership skills, encouraging innovative thinking and expanding opportunities for international experience.
Selected from a pool of 16,000 applicants through a rigorous multi-stage selection process, volunteers will support a broad range of operations throughout the event, including guest reception and registration, coordination of information services, organisational support across session and exhibition venues, as well as support in cultural programme delivery.
A number of volunteers have already commenced supporting operations across their designated areas of responsibility in the lead-up to the event.
Set to take place in Baku from 17 to 22 May, the thirteenth session of the World Urban Forum (WUF13) will be convened under the theme “Housing the world: Safe and resilient cities and communities” and will serve as a platform for strategic discussions shaping the future of cities.