WUF13 tarixlərində nəqliyyatın idarə olunması planının təqdimatı keçirilib
Mayın 5-də 17-22 may 2026-cı il tarixlərində Bakıda keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü sessiyası (WUF13) zamanı nəqliyyatın idarə olunması planının təqdimatına dair brifinq keçirilib.
Sözügedən brifinqdə Daxili İşlər Nazirliyi Nəqliyyatı İntellektual İdarəetmə Mərkəzinin rəisi Namidan Piriyev, Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyinin İctimai nəqliyyat şöbəsinin müdiri Emin Məcidov və WUF13 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin Nəqliyyat şöbəsinin müdiri Vüqar Aslanov çıxış ediblər.
WUF13 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin Nəqliyyat şöbəsinin müdiri Vüqar Aslanov WUF13 nəqliyyat sistemini, tədbir məkanına gediş və nəqliyyat zonalarının idarə edilməsini və rəqəmsal xəritəni təqdim edib. Brifinq iştirakçılarına nəqliyyat marşrutları, nəqliyyat mübadilə mərkəzləri və keçidlər barədə məlumat verilib.
Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyinin İctimai nəqliyyat şöbəsinin müdiri Emin Məcidov qeyd edib ki, WUF13 çərçivəsində ictimai nəqliyyatın fasiləsiz və səmərəli fəaliyyəti təmin olunacaq. Nəzərdə tutulmuş marşrutlar üzrə xüsusi zolaqlar təşkil olunur. Zəruri nişanlar quraşdırılır, nişanlama xətləri çəkilir. Tədbirlərlə bağlı nəqliyyat əməliyyatlarının planlanması aparılıb, marşrutlar və nəqliyyat mübadilə mərkəzlərinin (NMM) fəaliyyətinin təşkili nəzərdə tutulub. Taksi nəqliyyatının optimal fəaliyyəti istiqamətində də tənzimləmələr aparılacaq. Mikromobilliyin qonaqlar üçün əlçatanlılığın artırılması istiqamətində tədbirlər görüləcək. AYNA-nın Monitorinq Mərkəzindən real vaxt rejimində avtobusların hərəkəti operativ tənzimlənəcək.
Daxili İşlər Nazirliyi Nəqliyyatı İntellektual İdarəetmə Mərkəzinin rəisi Namidan Piriyev bildirib ki, qeyd edilən günlərdə həm tədbir, həm də digər yol hərəkəti iştirakçılarının rahat və fasiləsiz hərəkətinin təmin edilməsi məqsədilə yol polisi ilə birlikdə yollar tənzimlənəcək. Yarana biləcək nəqliyyat sıxlığının vaxtında və operativ qarşısını almaq üçün zəruri küçə və prospektlərdə işıqforlara “yaşıl dalğa” rejimi tətbiq edilməklə dərhal tədbirlər görüləcək.

On 5 May, a media briefing was held at which the transport management plan for the thirteenth session of the World Urban Forum (WUF13), set to take place in Baku from 17 to 22 May 2026, was outlined.
Speakers at the briefing included Namidan Piriyev, Head of the Intelligent Transport Management Centre at the Ministry of Internal Affairs; Emin Majidov, Head of the Public Transport Department at the Azerbaijan Land Transport Agency (AYNA); and Vugar Aslanov, Head of the Transport Department at the WUF13 Azerbaijan Operations Company.
Vugar Aslanov, Head of the Transport Department at the WUF13 Azerbaijan Operations Company, outlined the event’s transport system, including access arrangements to the venue, the management of transport zones and the digital map. Participants were also briefed on transport routes, interchange hubs and access points.
Emin Majidov, Head of the Public Transport Department at the Azerbaijan Land Transport Agency (AYNA), noted that the uninterrupted and efficient operation of public transport will be ensured throughout WUF13. Dedicated lanes are being introduced along designated routes, with the installation of appropriate signage and road markings under way.
Transport operations have been comprehensively planned, including the organisation of routes and the operation of TransportExchangeHubs. Measures will also be implemented to optimise taxi services, while steps are being taken to enhance the availability of micromobility options for visitors. Bus movements will be monitored and managed in real time from AYNA’s Monitoring Centre.
Namidan Piriyev, Head of the Intelligent Transport Management Centre at the Ministry of Internal Affairs, said that traffic arrangements during the event will be coordinated in close partnership with the road police to ensure the smooth and uninterrupted movement of both participants and the wider public.
He added that proactive measures will be put in place to mitigate potential congestion, including the activation of a “green wave” traffic signal system along key corridors to maintain steady traffic flow.