WUF13-ün ictimaiyyətə təqdim edilməsi məqsədilə Vyana şəhərində bir sıra tədbirlər keçirilib
Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun Bakıda keçiriləcək 13-cü sessiyasının ictimaiyyətə təqdim edilməsi məqsədilə təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər mövzusunda Vyana şəhərində BMT-nin Vyana Ofisində və ATƏT-in mənzil-qərargahında tədbirlər keçirilib.
Tədbirlər Azərbaycanın Vyana şəhərində yerləşən beynəlxalq təşkilat yanında daimi nümayəndəliyinin, BMT-nin Sənaye Təşkilatının (UNİDO), BMT-nin Məskunlaşma Proqramının (UN-Habitat), ATƏT-in və Vyana şəhər Meriyasının birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbirlər çərçivəsində Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun Bakıda keçiriləcək 13-cü Sessiyasına (WUF13) hazırlıq işləri və qeyd edilən kontekstdə Azərbaycanın əsas məqsədlərinə dair məlumat verilib, habelə şəhərsalma, yaşıl transformasiya, iqlim dəyişiklikləri, dayanıqlı şəhərlər və əlçatan mənzillər mövzusunda müzakirələr keçirilib. Həmçinin şəhərlərin inkişafı və transformasiyası kontekstində Vyana, Bakı və Bazel şəhərlərinin təcrübələrinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Müzakirələrdə Azərbaycan tərəfini Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin aparat rəhbərinin müavini, WUF13-ün milli koordinatorunun müavini Gülşən Rzayeva və Xarici İşlər Nazirliyinin İqlim Diplomatiyası İdarəsinin rəisi Elçin Allahverdiyev təmsil edib.
Tədbirlərdə Vyana şəhərində yerləşən beynəlxalq və regional təşkilatların yanında akkreditə olunmuş ölkələrin nümayəndələri və müvafiq mütəxəssislər iştirak ediblər.

A series of events were held in Vienna to present WUF13 to the public
Events on the theme of safe and sustainable cities were held at the United Nations Office at Vienna and at the OSCE headquarters in Vienna to present the 13th session of the World Urban Forum, which will take place in Baku, to the public.
The events were jointly organized by the Permanent Mission of Azerbaijan to the international organizations in Vienna, the United Nations Industrial Development Organization (UNIDO), the United Nations Human Settlements Programme (UN-Habitat), the OSCE, and the Vienna City Hall.
As part of the events, information was provided on the preparations for the 13th session of the World Urban Forum (WUF13), which will be held in Baku, as well as on Azerbaijan’s main objectives in this context. Discussions were also held on urban planning, green transformation, climate change, sustainable cities, and affordable housing. In addition, the participants exchanged views on the experiences of Vienna, Baku, and Basel in the context of urban development and transformation.
The Azerbaijani side was represented in the discussions by Gulshan Rzayeva, Deputy Head of the Office of the State Committee for Urban Planning and Architecture and Deputy National Coordinator of WUF13, and Elchin Allahverdiyev, Head of the Climate Diplomacy Department at the Ministry of Foreign Affairs.
The events were attended by representatives of countries accredited to international and regional organizations based in Vienna, as well as relevant experts.