WUF13 çərçivəsində keçiriləcək “Urban Expo” sərgisinə qeydiyyat müddəti uzadıldı
17–22 may 2026-ci il tarixlərində Bakıda keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü sessiyası (WUF13) çərçivəsində təşkil olunacaq “Urban Expo” sərgisinə yüksək maraq olduğunu nəzərə alaraq qeydiyyat müddəti uzadılıb. Müraciətlərin qəbulu üçün son tarix 10 aprel 2026-cı il olaraq müəyyən edilib.
Beynəlxalq miqyasda on minlərlə ziyarətçinin iştirak edəcəyi bu sərgi, dayanıqlı şəhər inkişafı üzrə innovativ yanaşmaların geniş qlobal auditoriyaya çatdırılması üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edən bir platforma olacaq.
WUF13-ün əsas tədbir məkanı olan Bakı Olimpiya Stadionunda 35 min kvadratmetr sahədə təşkil olunacaq sərgidə ölkələr, şəhərlər, bələdiyyələr, regional qurumlar, BMT təşkilatları, akademik institutlar, beynəlxalq maliyyə və vətəndaş cəmiyyəti təşkilatları, fondlar və özəl şirkətlər iştirak edə biləcək.
Kiçik stendlərdən iri ölkə və şəhər pavilyonlarınadək müxtəlif formatlarda təşkil olunacaq bu sərgi, adekvat mənzil təminatı, iqlimə davamlılıq, rəqəmsal innovasiyalar və inklüziv şəhər inkişafı kimi prioritet istiqamətlər ətrafında qlobal iştirakçıları bir araya gətirəcək. Sərgi çərçivəsində müasir şəhərlərin üzləşdiyi əsas çağırışlara yönəlmiş praktik və innovativ həllərin təqdimatı nəzərdə tutulur.
Həmçinin WUF13 çərçivəsində ilk dəfə olaraq innovativ mənzil və şəhər həlləri üçün nəzərdə tutulmuş Startap Pavilyonu və master-klasslar və təcrübə mübadiləsi imkanları təqdim edən WUF Akademiyası kimi yeniliklər nümayiş olunacaq.
Qeyd edək ki, iştirak ərizələri onlayn şəkildə qəbul edilir. Qeydiyyat üçün “Urban Expo” səhifəsinə daxil olmaq və ya unhabitat-events@un.org elektron poçt ünvanı vasitəsilə əlaqə saxlamaq mümkündür. Daha ətraflı məlumat üçün “Urban Expo” sərgisində iştirak üçün təlimat səhifəsinə keçid edə bilərsiniz.

Deadline to Apply for the Urban Expo at WUF13 extended
The deadline for the Urban Expo applications at the Thirteenth Session of the World Urban Forum (WUF13) taking place in Baku from 17 to 22 May 2026, has been extended due to strong interest from potential exhibitors.  The new deadline for submitting applications is set to 10 April 2026.
The exhibition, expected to attract tens of thousands of visitors worldwide, will provide an important platform for showcasing innovative solutions in sustainable urban development.
At the Baku Olympic Stadium, the main venue of WUF13, the exhibition spans 35,000 square metres and will welcome participants from a wide range of stakeholders, including national and local governments, regional bodies, UN agencies, academic institutions, international financial institutions, civil society organisations, foundations, and private companies.
Several new initiatives will also be introduced for the first time as part of WUF13, including the Startup Pavilion for emerging ventures advancing innovative housing and urban solutions, and the WUF Academy, which will offer masterclasses and facilitate knowledge exchange.
It should be noted that participation applications are accepted online. To register, you can visit the “Urban Expo” page or contact via unhabitat-events@un.org. For further information, you can refer to the “Urban Expo” Guidelines.