WUF13 çərçivəsində sahibkarlar üçün məlumatlandırma tədbiri təşkil olunub
Martın 17-də “Bakı KOB evi”ndə WUF13 Azərbaycan Əməliyyat Şirkəti ilə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) və İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun tərəfdaşlığı çərçivəsində “WUF13 – özəl sektor üçün məlumatlandırma sessiyası” keçirilib.
17–22 may 2026-cı il tarixlərində Bakı şəhərində keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü sessiyasına (WUF13) hazırlıq çərçivəsində təşkil olunan tədbirdə sənaye, yaşıl enerji, tikinti, tullantıların idarə olunması, nəqliyyat, İKT, maliyyə və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən 100-ə yaxın sahibkar iştirak edib.
Sessiyanın əsas məqsədi özəl sektor nümayəndələrini WUF13, eləcə də bu beynəlxalq platformanın biznes üçün yaratdığı imkanlar barədə məlumatlandırmaq olub.
Tədbirdə WUF13 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin icraçı direktoru Adil Məmmədov, KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, AZPROMO-nun icraçı direktorunun müşaviri Sevil Yəhyayeva və BMT-nin Məskunlaşma Proqramının (UN-Habitat) Azərbaycan üzrə rəhbəri Anna Soave çıxış ediblər. Çıxışlarda dayanıqlı və innovativ şəhərsalma həllərinin, “yaşıl iqtisadiyyat”ın və bu sahədə dövlət-özəl əməkdaşlığının WUF13-ün prioritet istiqamətləri sırasında olduğu vurğulanıb.
Qeyd olunub ki, qlobal miqyasda şəhər inkişafı prosesində sahibkarların və startapların rolu getdikcə artır. Xüsusilə “ağıllı şəhər” texnologiyaları və innovativ həllərin təqdim edilməsi dayanıqlı şəhər mühitinin formalaşmasında mühüm əhəmiyyət daşıyır. Bu baxımdan dövlət və özəl sektor arasında tərəfdaşlığın gücləndirilməsi şəhərsalma layihələrinin uğurla həyata keçirilməsinə mühüm töhfə verir.
Bildirilib ki, şəhərsalma sahəsində beynəlxalq dialoq və əməkdaşlıq platforması olan WUF13 beynəlxalq təcrübə mübadiləsi, yeni tərəfdaşlıqların qurulması, əməkdaşlıq imkanlarının genişləndirilməsi üçün mühüm platformadır və özəl sektor üçün faydalı imkanlar təqdim edəcək.
Sessiya zamanı iştirakçılara WUF13 çərçivəsində təqdim olunan imkanlar, o cümlədən “Urban Expo” sərgisində iştirak prosesi barədə ətraflı məlumat verilib. Qeyd edək ki, “Urban Expo” sərgisində iştirak üçün müraciətlər 31 mart 2026-cı il tarixinədək onlayn qaydada qəbul olunur.
Tədbir çərçivəsində WUF13 haqqında videoçarx nümayiş olunub, WUF13 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin nümayəndəsi WUF13 ilə bağlı təqdimatla çıxış edib.

On 17 March, the WUF13 – Awareness Session for the Private Sector was held at the Baku SME House as part of a partnership between the WUF13 Azerbaijan Operations Company, the Small and Medium Business Development Agency (KOBIA) and the Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan, AZPROMO.
Nearly 100 entrepreneurs from various sectors including industry, green energy, construction, waste management, transport, ICT and finance attended the event, which was organised as part of preparations for the thirteenth session of the World Urban Forum (WUF13), set to take place in Baku from 17 to 22 May 2026.
The session aimed to provide private sector representatives with an overview of WUF13 and highlight the opportunities the international platform presents for business.
The event featured remarks by Adil Mammadov, Executive Director of the WUF13 Azerbaijan Operations Company; Orkhan Mammadov, Chairman of the Management Board of KOBIA; Sevil Yahyayeva, Adviser to the Executive Director of AZPROMO; and Anna Soave, Head of the United Nations Human Settlements Programme (UN-Habitat) in Azerbaijan.
Speakers highlighted that sustainable and innovative urban development solutions, the green economy and public-private cooperation in this field are among the key priorities of WUF13.
Speakers noted that entrepreneurs and start-ups are playing an increasingly prominent role in urban development around the world. In particular, the deployment of smart city technologies and other innovative solutions is seen as crucial to shaping more sustainable urban environments.
Against this backdrop, strengthening partnerships between the public and private sectors is expected to play an important role in the successful delivery of urban development projects.
It was also emphasised that WUF13, as a global platform for dialogue and cooperation on urban development, offers an important opportunity to exchange international experience, forge new partnerships and broaden avenues for collaboration. The Forum is also expected to open up valuable opportunities for the private sector.
During the session, participants were given a detailed overview of the opportunities available as part of WUF13, including the process for participating in the Urban Expo exhibition. Applications to take part in Urban Expo are open online until 31 March 2026.
As part of the event, a promotional video on WUF13 was screened, followed by a presentation on the Forum delivered by a representative of the WUF13 Azerbaijan Operations Company.