WUF13 çərçivəsində “Təmiz Şəhər” ASC ilə memorandum imzalanıb
2026-cı il martın 5-də WUF13 Azərbaycan Əməliyyat Şirkəti ilə “Təmiz Şəhər” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti arasında əməkdaşlığa dair memorandum imzalanıb. Sənədi “Təmiz Şəhər” ASC-nin İdarə Heyətinin sədri Etibar Abbasov və WUF13 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin icraçı direktoru Adil Məmmədov imzalayıblar.
Memorandumun imzalanmasında əsas məqsəd tədbirin təşkili və keçirilməsi zamanı yaranacaq bərk məişət tullantılarının düzgün idarə olunmasını təmin etməkdir. Bu çərçivədə tərəflər Azərbaycan Respublikasının ətraf mühitin qorunması üzrə dövlət siyasətinə uyğun olaraq davamlı və səmərəli yanaşmaların tətbiqini prioritet kimi müəyyən ediblər.
Əməkdaşlığa əsasən, WUF13 tədbiri çərçivəsində Bakı Olimpiya Stadionu və digər tədbir məkanlarında əmələ gələn bərk məişət tullantıları “Təmiz Şəhər” ASC-nin təsərrüfat sahələrinə təhvil veriləcək. Müasir üsullarla zərərsizləşdiriləcək tullantıların təkrar emala yararlı hissəsi emal müəssisələrinə yönləndiriləcək. Əməkdaşlıq çərçivəsində həmçinin bərk məişət tullantılarının düzgün idarə edilməsi ilə bağlı ictimai maarifləndirmə təşəbbüsləri, eləcə də birgə pilot layihələr həyata keçiriləcək.
Sözügedən memorandum tədbirin karbon emissiyası izinin azaldılmasına, poliqonlara yönləndirilən tullantı həcminin minimuma endirilməsinə və təkrar emal göstəricilərinin artırılmasına töhfə verməklə yanaşı, Azərbaycanınresurs səmərəliliyinin artırılması, dairəvi iqtisadiyyat modelinin təşviqi və dayanıqlı tədbir idarəetmə təcrübəsinin formalaşdırılması baxımından strateji əhəmiyyət daşıyır.

WUF13 Signs Memorandum of Understanding with “Tamiz Shahar” OJSC
On 5 March 2026, a Memorandum of Understanding (MoU) was signed between the WUF13 Azerbaijan Operations Company and “Tamiz Shahar” Open Joint-Stock Company. The document was signed by Etibar Abbasov, Chairman of the Executive Board of “Tamiz Shahar” OJSC, and Adil Mammadov, Executive Director of the WUF13 Azerbaijan Operations Company.
The primary aim of the Memorandum is to ensure the effective management of municipal solid waste generated in the course of organising and staging the event. As part of the agreement, the parties have identified the adoption of sustainable and efficient practices, in line with Azerbaijan’s state policy on environmental protection, as a key priority.
Under the Memorandum of Understanding, municipal solid waste generated at the Baku Olympic Stadium and other WUF13 venues will be transferred to the operational facilities of “Tamiz Shahar” OJSC. The waste will be treated using modern methods to ensure its safe disposal, with materials suitable for recycling directed to specialist processing facilities.
The cooperation will also include public awareness initiatives promoting the proper management of municipal solid waste, alongside the implementation of joint pilot projects.
The Memorandum is expected to help reduce the event’s carbon footprint, minimise the volume of waste sent to landfill and increase recycling rates. It also holds strategic importance for improving resource efficiency in Azerbaijan, promoting a circular economy and strengthening sustainable event management practices.