Təşkilat Komitəsinin növbəti iclasında WUF13-ə hazırlıq məsələlərinə dair məruzələr dinlənilib
Martın 4-də Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü Sessiyasının (WUF13) təşkili ilə əlaqədar yaradılmış Təşkilat Komitəsinin növbəti iclası keçirilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının rəhbəri, Təşkilat Komitəsinin sədri Samir Nuriyev iclası açaraq, dövlətimizin sosial-iqtisadi siyasətində şəhərsalma fəaliyyətinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən əsas strateji hədəflərdən biri kimi müəyyən edildiyini vurğulayıb. O, 2026-cı ilin ölkəmizdə “Şəhərsalma və Memarlıq İli” elan edilməsinin şəhərsalma sahəsinə verilən əhəmiyyətin növbəti ifadəsi olduğunu bildirib.
Təşkilat Komitəsinin sədri dövlətimizin başçısının rəhbərliyi ilə paytaxt və regionların tarazlı inkişafının təmin edilməsi və dayanıqlı məskunlaşmanın təşviqi istiqamətində həyata keçirilən ardıcıl, məqsədyönlü tədbirlərin ölkənin hərtərəfli inkişafında mühüm rol oynadığını qeyd edib.
Samir Nuriyev Azərbaycanın qlobal şəhərsalma proseslərini diqqət mərkəzində saxlayan bir ölkə olaraq, bu sahədə innovativ yanaşmaları irəli sürdüyünü və onları praktiki müstəvidə uğurla tətbiq etdiyini diqqətə çatdırıb. Belə ki, öz miqyasına, əhatə dairəsinə və sürətinə görə qlobal səviyyədə nadir nümunələrdən biri olan Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa və quruculuq prosesinin bunun ən bariz təzahürü olduğunu söyləyib. Eyni zamanda, 2026-cı ilin may ayında Bakıda keçiriləcək və artıq böyük beynəlxalq marağa səbəb olan WUF13-ün Azərbaycanın şəhərsalma sahəsində formalaşdırdığı konseptual yanaşmanın, o cümlədən işğaldan azad edilmiş ərazilərdə tətbiq edilən praktiki təcrübənin beynəlxalq müstəvidə təqdimatı üçün platforma olduğunu qeyd edib.
Daha sonra Təşkilat Komitəsinin üzvlərinin WUF13-ə hazırlıq prosesinin cari vəziyyəti, substantiv məsələlər, kommunikasiya və təşkilati-logistika istiqamətlərində görülmüş işlər, həmçinin gündəlikdə yer alan digər məsələlər barədə məruzələri dinlənilib.
Təşkilat Komitəsinin sədri iclasın yekununda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən WUF13-ün yüksək səviyyədə təşkili ilə əlaqədar qarşıya qoyulmuş vəzifələrin həyata keçirilməsindən irəli gələrək, iclas iştirakçılarına bütün işlərin daha keyfiyyətli, vaxtında və kompleks yanaşma təmin edilməklə icrasına dair göstərişlər verib.

Another meeting of the Organizing Committee for the 13th session of the United Nations World Urban Forum (WUF13) was held on March 4.
Samir Nuriyev, Head of the Presidential Administration of Azerbaijan and Chairman of the Organizing Committee, opened the meeting, noting that urban planning is regarded by the President of Azerbaijan as a major strategic priority in the country’s socio-economic agenda. He added that declaring 2026 the “Year of Urban Planning and Architecture” demonstrates the continued importance attached to the sector.
The Committee Chairman emphasized that ongoing, goal-oriented steps taken under the leadership of the Head of State to promote balanced growth of the capital and the regions, along with sustainable settlement, play a key role in Azerbaijan’s comprehensive development.
Highlighting Azerbaijan’s focus on global urban development processes, Samir Nuriyev emphasized that the country has promoted innovative approaches in the sector and successfully implemented them in practice. He added that the large-scale reconstruction and development efforts in the Garabagh and East Zangezur economic regions, unique in the world for their scale and pace, provide the most vivid demonstration of these efforts.
He noted that the upcoming WUF13 in Baku in May 2026, which has already garnered considerable international interest, will provide a platform to present Azerbaijan’s conceptual approach to urban development, including the practical experiences applied in the liberated territories on an international stage.
Reports by committee members followed, covering progress in general preparations, as well as substantive, communication, and organizational-logistical work.
At the conclusion of the meeting, the Chairman issued instructions regarding the WUF13 preparation process, including implementation of the Action Plan and other tasks in line with the President’s directives, to ensure the successful organization and high-level execution of the event.