Şəhərsalma Kampaniyası çərçivəsində praktiki sessiyalar keçirilib
Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyasına (#WUF13Azerbaijan) gedən yolda Azərbaycan Şəhərsalma Kampaniyası (#AUC2026) çərçivəsində təşkil olunan “Dizayn Günləri” praktiki sessiyaları yekunlaşıb. Yanvar ayı ərzində sessiyalarda ümumilikdə 60-dan çox memarlıq tələbəsi və şəhərsalma üzrə gənc mütəxəssis iştirak edib. Hər sessiyada iştirakçılar sahə araşdırmaları aparıb, mövcud şəhər məkanlarının sosial, ekoloji və funksional potensialını təhlil edib və konseptual yanaşmalar formalaşdırıb.
Tədbirlər “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi və “Design Bureau” MMC-nin təşkilatçılığı ilə, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi və BMT-nin Məskunlaşma Proqramının (UN-Habitat) birgə təşəbbüsü ilə həyata keçirilən #AUC2026 çərçivəsində keçirilib. Sessiyalar zamanı Bakının tarixi mərkəzində dam məkanlarının dayanıqlı şəhər inkişafı üçün yeni resurs kimi dəyərləndirilməsi istiqamətində sahə tədqiqatları aparılıb, mikroiqlim, təbii ventilyasiya və istilik komfortu kimi amillər nəzərə alınmaqla konseptual ideyalar hazırlanıb. Eyni zamanda Bakı bulvarında sahilyanı məkanların sosial, ekoloji və funksional potensialı qiymətləndirilib, promenadın daha aktiv və funksional istirahət zonasına çevrilməsi üçün yanaşmalar işlənib.
Digər sessiya çərçivəsində mövcud parklar və az istifadə olunan açıq məkanlar əsasında vahid “yaşıl dəhliz” sistemi daxilində əlaqələndirmə imkanları təhlil olunub, ekoloji dayanıqlıq, sosial inklüzivlik, piyada və velosiped əlçatanlığı əsas meyarlar kimi götürülüb. Silsilə çərçivəsində gündəlik şəhər məkanlarının uşaqların gözü ilə yenidən düşünülməsi mövzusunda sessiya da keçirilib və şəhər mühitinin uşaqlar üçün daha təhlükəsiz, inklüziv və keyfiyyətli ictimai məkanlara çevrilməsi üzrə yanaşmalar müzakirə edilib.
Qeyd etmək lazımdır ki, #AUC2026 çərçivəsində “Dizayn günləri” kimi praktiki sessiyaların keçirilməsi gənc peşəkar icmanın şəhər məkanlarının təhlili və konseptual həllərin hazırlanması üzrə praktiki bacarıqlarının gücləndirilməsi məqsədilə gələcəkdə də davam etdiriləcək.

Practical sessions held within the framework of the Azerbaijan Urban Campaign
The “Design Days” practical sessions, held under the Azerbaijan Urban Campaign (AUC2026) in preparation for the Thirteenth Session of the World Urban Forum (WUF13), have concluded.
In January, more than 60 architecture students and young urban professionals took part in the sessions. During sessions, participants carried out field research, evaluated the social, ecological, and functional potential of existing urban settlements, and proposed conceptual approaches.
Initiated jointly by State Committee on Urban Planning and Architecture and UN-Habitat, events were organized by “Icherisheher” State Historical-Architectural Reserve Administration and “Design Bureau” LLC within the framework of #AUC2026.
During the sessions, participants conducted field research focusing on the potential of rooftop spaces in Baku’s historic city centre as a new resource for sustainable urban development. Conceptual ideas were developed with attention to factors such as microclimate, natural ventilation, and thermal comfort. At the same time, the social, ecological, and functional potential of waterfront spaces along the Baku Boulevard was analyzed, and approaches were developed to support the transformation of the promenade into a more active and functional recreational area.
In another session, participants explored ways to connect existing parks and underutilized open spaces into an integrated “green corridor” system, prioritizing ecological sustainability, social inclusivity, and accessibility for pedestrians and cyclists. As part of the project, a further session focused on reimagining everyday urban spaces from the perspective of children. Key discussions in this session centered on strategies to make the urban environment safer, more inclusive, and of higher quality for children’s public spaces.
It should be noted that, within the framework of #AUC2026, the organization of practical sessions such as “Design Days” will continue with the aim of strengthening the practical skills of the young professional community in analyzing urban locations and developing conceptual solutions.