WUF13 tədbirinə hazırlıq çərçivəsində dövlət qurumlarının nümayəndələri üçün dayanıqlılıq üzrə məlumatlandırma sessiyası keçirildi
29 yanvar 2026
Yanvarın 29-da Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü sessiyasına (WUF13) hazırlıq çərçivəsində dayanıqlılıq prinsiplərinin təşviqi məqsədilə dövlət qurumlarının nümayəndələri üçün məlumatlandırma sessiyası təşkil olunub.
Sessiyada açılış nitqi ilə çıxış edən Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədrinin müavini Dövlətxan Dövlətxanov 17-22 may tarixlərində keçiriləcək WUF13 tədbirinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
İqtisadiyyat Nazirliyinin Beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq şöbəsinin sektor müdiri İlqar Qasımlı və EY şirkətinin Mərkəzi Asiya, Qafqaz və Ukrayna üzrə rəhbəri Viktor Kovalenko da çıxış edərək, tədbirin şəhərsalma sahəsində ən mötəbər və genişmiqyaslı iştirakçılığa malik qlobal konfrans olduğunu və bu tədbirdə iştirakın vacibliyini bildirdilər.
WUF13 Azərbaycan Əməliyyat Şirkəti və EY Azərbaycan şirkətindən olan nümayəndələri davamlı şəhərsalma və bu sahədə qlobal və milli çağırışlar, eləcə də tədbirin dayanıqlılıq hədəfləri barədə təqdimat etdilər. WUF13 zamanı keçirilməsi planlanan əsas sessiyalar, tərəfdaş təşkilatlarla tədbirlər, assambleyalar və dəyirmi masalar haqda məlumat verilib. Sessiyada milli təmsilçilik və iştirakçılığın əhəmiyyəti qeyd olunub.
Sessiyada BMT-nin WUF13 üzrə koordinatoru Abdinassir Şel Saqar və 70-dən çox dövlət qurumunun nümayəndələri iştirak edib.
Şəhərsalma sahəsində ən mötəbər və genişmiqyaslı iştirakçılığa malik beynəlxalq dialoq və əməkdaşlıq platforması olan WUF13 tədbiri “Hər kəs üçün yaşayış yerləri: təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və yaşayış məskənləri” mövzusunda 2026-cı ilin 17–22 may tarixlərində Bakıda keçiriləcək. Bu tədbir vasitəsilə iştirakçılar bilik və təcrübə mübadiləsi aparmaq, institusional əməkdaşlıqlar qurmaq və qlobal şəhər gündəliyinə töhfə vermək imkanı əldə edəcəklər.

Information session held for representatives of government agencies
On January 29, an information session for representatives of government institutions was held as part of the preparations for the 13th session of the World Urban Forum (WUF13), focusing on the promotion of sustainability principles.
In his opening remarks at the session, Deputy Chairman of the State Committee for Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan, Dovlatkhan Dovlatkhanov, highlighted the importance of the WUF13 event to be held on May 17–22 in Baku.
Ilgar Gasimly, Head of Sector at the Department for Cooperation with International Organizations of the Ministry of Economy, and Viktor Kovalenko, EY Regional Leader for Central Asia, the Caucasus, and Ukraine, also addressed the session, describing WUF13 as a leading global urban planning conference with wide international participation and underscoring the importance of engagement in the event.
Representatives of WUF13 Azerbaijan Operations Company and EY Azerbaijan delivered presentations on sustainable urban development, addressing global and national challenges in the field, as well as the sustainability objectives guiding the delivery of the WUF13 event. The session also provided information on the Forum’s main sessions, partner-led events, assemblies, and roundtable discussions, while underscoring the importance of strong national representation and active participation.
The event was attended by the UN Coordinator for WUF13, Abdinassir Shel Sagar, along with more than 70 participants from government institutions.
As the most prestigious international dialogue and cooperation platform in the field of urban planning with wide-ranging participation, the WUF13 event will be held in Baku on May 17–22, 2026, under the theme “Housing for All: Safe and Sustainable Cities and Human Settlements.” Through this event, participants will have the opportunity to exchange knowledge and experience, establish institutional partnerships, and contribute to the global urban agenda.