Media nümayəndələrinin məlumatlandırma sessiyası keçirilib
2026-cı ilin may ayında Bakıda keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü Sessiyası (WUF13) üzrə effektiv kommunikasiyanın təmin edilməsi məqsədilə media nümayəndələrinin məlumatlandırma sessiyası keçirilib.
Yanvarın 30-da keçirilmiş sessiya çərçivəsində media qurumlarının nümayəndələrinə WUF13 haqqında ətraflı məlumat təqdim edilməklə yanaşı, Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının Qeyri-hökumət təşkilatları ilə iş və kommunikasiya şöbəsinin, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin, Medianın İnkişafı Agentliyinin, Audiovizual Şuranın, Mətbuat Şurasının, WUF13 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Məskunlaşma Proqramının (UN-Habitat) əməkdaşları ilə fikir mübadiləsi və şəbəkələşmə üçün imkan yaradılıb.
Açılış nitqi ilə çıxış edən Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının QHT-lərlə iş və kommunikasiya şöbəsinin əməkdaşı, WUF13 Kommunikasiya qrupunun koordinatoru Cəmalə Əliyeva Azərbaycanın bir çox mötəbər beynəlxalq tədbirlərə yüksək səviyyədə ev sahibliyi etdiyini vurğulayaraq bu cür tədbirlərdə medianın fəal iştirakının əhəmiyyətini qeyd edib, WUF13 Kommunikasiya qrupunun əsas fəaliyyət istiqamətləri haqqında iştirakçılara məlumat verib.
Azərbaycanda səfərdə olan BMT-nin Məskunlaşma Proqramının kommunikasiya direktoru Katerina Bezqaçina media nümayəndələrinə Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun tarixi, məqsədi və əhəmiyyəti barədə məlumat verib. O bildirib ki, “Hər kəs üçün yaşayış yerləri: təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və məskənlər” mövzusu şəhərlərin üzləşdiyi əsas çağırışları əhatə edir. Tədbir həm “Yeni Şəhərsalma Gündəliyi”nin onilliyini qeyd etmək, həm də növbəti on il ərzində mənzil təminatına diqqət yönəltmək üçün əhəmiyyətli bir fürsət olacaq.
WUF13 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin substantiv məzmun üzrə meneceri Cəmilə İsmayılzadə Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü Sessiyasının Azərbaycanda keçirilməsinin dayanıqlı şəhərsalma inkişafındakı əhəmiyyətindən, bu istiqamətdə nəzərdə tutulan fəaliyyətlərdən bəhs edib.
Sessiya zamanı WUF13 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin media əlaqələri üzrə meneceri Eldar Rəsulov tədbir çərçivəsində keçiriləcək 40 əsas sessiyanın və 350 tərəfdaş tədbirinin səmərəli işıqlandırılmasını təmin etmək məqsədilə media mərkəzinin fəaliyyət göstərəcəyini qeyd edib, media nümayəndələrini akkreditasiyadan keçməyə dəvət edərək, WUF13 zamanı media üçün yaradılacaq imkanlar barədə məlumat verib.
Qeyd edək ki, 17-22 may, 2026-ci il tarixlərində keçirilicək WUF13 tədbirinə media nümayəndələrinin qeydiyyat prosesi davam edir. Bütün media nümayəndələri akkreditasiya üçün UN-Habitat təşkilatının rəsmi qeydiyyat sistemi olan

Media Representatives Briefed on WUF13
An information session was held for media representatives to ensure effective communication on the thirteenth Session of the World Urban Forum (WUF13) to be held in Baku in May 2026.
During the session held on 30 January, media representatives were provided with in-depth information on WUF13, alongside opportunities for discussion and networking with officials from the Department for Work with NGOs and Communication of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan, the State Committee for Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan, the Media Development Agency, the Audiovisual Council, the Press Council, the WUF13 Azerbaijan Operations Company, and the United Nations Human Settlements Programme (UN-Habitat).
Delivering the opening remarks, Jamala Aliyeva, a representative of the Department for Work with NGOs and Communication of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan and Coordinator of the WUF13 Communications Group, highlighted Azerbaijan’s strong track record in hosting major international events, underlined the vital role played by the media in their delivery, and outlined the WUF13 Communications Group’s core priorities.
Speaking to media representatives, Katerina Bezgachina, Chief of Communications at UN-Habitat, who is currently visiting Azerbaijan, provided an overview of the history, objectives and significance of the World Urban Forum. She said the theme of WUF13, “Housing the World: Safe and resilient cities and communities”, captures the key challenges facing cities today. The event, she added, will mark the tenth anniversary of the New Urban Agenda and provide an important opportunity to place housing at the heart of global priorities for the decade ahead.
Jamila Ismayilzada, Substantive Content Manager at the WUF13 Azerbaijan Operations Company, spoke about the significance of hosting the thirteenth session of the World Urban Forum in Azerbaijan for advancing sustainable urban development and outlined the activities planned in this regard.
During the session, Eldar Rasulov, Media Relations Manager at the WUF13 Azerbaijan Operations Company, said a dedicated media centre will operate to ensure comprehensive coverage of the 40 main sessions and some 350 partner-led events taking place within WUF13. He invited media representatives to complete the accreditation process and outlined the facilities and opportunities that will be made available to the media during the event.
Media registration for WUF13, scheduled to take place from 17 to 22 May 2026, is currently under way. All media representatives wishing to cover the event are required to apply for accreditation via the official registration system of UN-Habitat at https://events.unhabitat.org/.