Media nümayəndələrinin akkreditasiyasına start verilib
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının dayanıqlı şəhərsalma üzrə ən böyük qlobal konfransı olan Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü sessiyası (WUF13) üzrə media nümayəndələrinin akkreditasiyasına start verilib.17-22 may 2026-cı il tarixlərində Bakı şəhərində “Hər kəs üçün yaşayış yerləri: təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və yaşayış məskənləri” mövzusunda keçiriləcək bu tədbir bütün dünyada təqribən üç milyard insanın üzləşdiyi mənzil böhranının həll yollarını müzakirə etmək məqsədi ilə qlobal liderləri bir araya toplayacaq.
BMT-Məskunlaşma Proqramının (UN-Habitat) və Azərbaycan Respublikasının Hökumətinin birgə təşkilatçılığı ilə keçiriləcək WUF13 tədbirində dövlət başçıları, nazirlər, şəhər merləri, şəhərsalma üzrə ekspertlər, vətəndaş cəmiyyəti və özəl sektor nümayəndələri bir araya gələrək layiqli mənzil təminatı, inklüzivlik və iqlimə davamlılıq üzrə həll variantlarının formalaşdırılmasında şəhərlərin oynaya biləcəyi rolu müzakirə edəcəklər.
Jurnalistlər üçün qlobal platforma
WUF13 tədbiri media nümayəndələrinə şəhər və icmaların gələcəyini formalaşdıran yüksək səviyyəli qlobal müzakirələri işıqlandırmaq üçün unikal platforma təqdim edir. WUF13-ə qatılan media nümayəndələrini aşağıdakı imkanlar gözləyir:
- müsahibə və şərhlər üçün nazirlər, şəhər merləri və BMT rəhbərliyi də daxil olmaqla, yüksək səviyyəli spikerlərlə birbaşa əlaqə imkanı;
- canlı yayım və məsafədən reportajlar üçün xüsusi media-zonalar;
- milli və yerli hökumət nümayəndələri, eləcə də BMT rəsmiləri ilə mətbuat brifinqləri;
- əsas sessiya və müzakirələrə səhnəarxası giriş imkanı;
- innovativ şəhərsalma və mənzil həllərini nümayiş etdirən sərgi iştirakçıları ilə ünsiyyət imkanı.
Altı gün ərzində keçiriləcək WUF13 tədbiri açılış və bağlanış mərasimləri, assambleyalar, dialoqlar, xüsusi sessiyalar, dəyirmi masalar və “Urban Expo” sərgisi də daxil olmaqla yüzlərlə tədbiri əhatə edəcək. Tədbirdən əvvəl isə Yeni Şəhərsalma Gündəliyinəhəsr olunmuş yüksək səviyyəli sessiya təşkil olunacaqdır.
Media nümayəndələrinin akkreditasiyası
Bütün media nümayəndələri akkreditasiya üçün UN-Habitat təşkilatının rəsmi qeydiyyat sistemi olan https://events.unhabitat.org/veb-saytı üzərindən müraciət etməlidirlər. Elektron və ya adi poçtla təqdim olunan müraciətlər qəbul edilməyəcək.
Media akkreditasiyası BMT-nin üzv dövlətlərində qanuni şəkildə qeydiyyatdan keçmiş etibarlı media təşkilatlarını təmsil edən peşəkar jurnalistlər və media nümayəndələri üçün nəzərdə tutulur. Təqdim olunan bütün müraciət ərizələri nəzərdən keçiriləcək və təsdiqlənmiş namizədlərə rəsmi təsdiq məktubu göndəriləcək.
WUF13 haqqında daha ətraflı məlumat almaq və media akkreditasiyası ilə bağlı müraciət etmək üçün https://wuf.unhabitat.org/wuf13veb-saytına daxil ola bilərsiniz.
Ümumdünya Şəhərsalma Forumu haqqında
2001-ci ildə BMT tərəfindən yaradılmış Ümumdünya Şəhərsalma Forumu sürətli urbanizasiyanın şəhərlər, icmalar, ölkələr və iqlim dəyişmələrinə təsirlərini araşdırmaq məqsədilə təşkil olunan aparıcı qlobal konfransdır. Forum öz fəaliyyətinə 2002-ci ildə Keniyanın Nayrobi şəhərində keçirilən ilk sessiya ilə başlayıb və o vaxtdan bəri dünyanın müxtəlif şəhərlərində təşkil olunur.

Media accreditation opens for WUF13
Media accreditation is now open for the thirteenth session of the World Urban Forum (WUF13), the United Nations’ largest global conference on sustainable urbanization. It will take place in Baku, Azerbaijan, from 17 to 22 May 2026. The Forum brings together global leaders to address the housing crisis affecting nearly 3 billion people worldwide, under the theme “Housing the world: Safe and resilient cities and communities.”
Convened by UN-Habitat and co-organized with the Government of the Republic of Azerbaijan, WUF13 will gather heads of state, ministers, mayors, urban experts, civil society and the private sector to examine how cities can drive solutions for adequate housing, inclusion and climate resilience.
A global platform for journalists
WUF13 offers a unique platform for media professionals to cover high-level global debates shaping the future of cities and communities. Journalists attending WUF13 can expect:
- Access to high-profile speakers, including ministers, mayors and UN leaders, for interviews and commentary
- Dedicated media zones for live broadcasts and remote reporting
- Press briefings with national and local governments and UN officials
- Behind-the-scenes access to key sessions and discussions
- Opportunities to engage with exhibitors showcasing innovative urban and housing solutions.
Over six days, WUF13 will feature hundreds of events, including an opening and closing ceremony, assemblies, dialogues, special sessions, roundtables and an extended Urban Expo. The Forum will be preceded by a high-level segment on the New Urban Agenda.
Media accreditation
All media representatives must apply for accreditation through UN-Habitat’s official registration system, events.unhabitat.org. Applications submitted by email or post will not be processed.
Media accreditation is reserved for professional journalists and media personnel representing bona fide media organizations legally registered in a UN Member State. All applications will be reviewed, and approved applicants will receive an official confirmation letter.
For more information about WUF13 and to apply for media accreditation, visit wuf.unhabitat.org/wuf13.
Established in 2001 by the United Nations, the World Urban Forum is the premier global conference on sustainable urbanization, designed to examine the impacts of rapid urbanization on cities, communities, economies, and climate change. Since its inception, WUF has been hosted in cities across the world, with the first session held in Nairobi, Kenya, in 2002.