Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyası (WUF13) üçün könüllülərin qeydiyyatına start verilib
5 dekabr – Beynəlxalq Könüllülər Günü çərçivəsində 2026-cı ildə Bakının ev sahibliyi edəcəyi BMT-nin Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyasının (WUF13) səmərəli təşkili məqsədilə WUF13 Könüllülər Mərkəzinin rəsmi açılış mərasimi keçirilib. WUF13 Azərbaycan ƏməliyyatŞirkəti tərəfindən təsis edilən və təxminən 600 kvadrat metr sahəsi olan Mərkəzdə Forumun könüllülər heyətinin peşəkar hazırlığının, koordinasiyasının və təlimlərinin vahid platforma üzərindən idarə olunmasının həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri, WUF13-ün milli koordinatoru Anar Quliyev, WUF13 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin icraçı direktoru Adil Məmmədov, BMT-nin WUF13 üzrə koordinatoru Abdinnasir Şel Saqar və BMT-nin Məskunlaşma Proqramının Azərbaycan üzrə rəhbəri Anna Soave iştirak edib.
Qeyd edilmişdir ki, WUF13 Könüllülük Proqramı gənclərin təşəbbüskarlığını, innovativ düşüncə tərzini, liderlik keyfiyyətlərini və beynəlxalq təcrübə qazanmaq imkanlarını dəstəkləyən inklüziv və interaktiv platforma olacaq.
“Bugünkü gənc nəsil çox böyük potensiala malikdir və sözün əsl mənasında öz enerjisi ilə bizə ilham verir. Biz görürük ki, gənclər həm şəhərlərin, həm də şəhərdaxili ictimai məkanların inkişafını formalaşdıran proseslərdə fəal və həvəslə iştirak edirlər. Müasir dövrün gəncləri yeni düşüncə tərzinə malikdir, onlar cəmiyyətin dəyişən ehtiyaclarını daha yaxşı anlamağa imkan yaradır və daha aktuallığı, praktikliyi ilə seçilən həll yolları təklif edirlər. Gənclərlə işləmək şəhərsalmanı daha dinamik, canlı və innovasiyaya açıq bir prosesə çevirir.
WUF13 Könüllülər Proqramı gənclərə özlərini ifadə etməklə yanaşı, yeni üfüqlər kəşf etmək və ölkəmizin insan kapitalının inkişafına töhfə verəcək təcrübə toplamaq imkanı qazandıracaq”, deyə Anar Quliyev bildirib.
Biz inanırıq ki, WUF13-də iştirak onlar üçün həm peşəkar, həm də şəxsi inkişaf baxımdan vacib və stimullaşdırıcı bir mərhələ olacaq.
Tədbir çərçivəsində WUF13 Könüllülük Proqramına qeydiyyat da açıq elan olundu. Forumda iştirak etmək istəyən 18 yaşdan yuxarı şəxslər https://volunteers.wuf13.az/azonlayn platforması vasitəsilə qeydiyyatdan keçə bilərlər.
Qeydiyyatdan keçən, ingilis dilində sərbəst ünsiyyət bacarığına malik olan və 1 may 2026-cı il tarixinə qədər 18 yaşını tamamlamış şəxslər müsahibə mərhələsinə dəvət olunacaq. Müsahibədən uğurla keçən namizədlər təlim proqramına dəvət ediləcək. 2026-cı ilin yanvar–aprel aylarında keçiriləcək təlimlər ümumi məlumat, rol bölgüsü və məkanlar üzrə hazırlıq daxil olmaqla 3 əsas istiqaməti əhatə edəcək.
Forum zamanı WUF13 könüllüləri qlobal miqyaslı tədbirin iştirakçılarını qarşılayacaq, qeydiyyat və informasiya dəstəyi göstərəcək, müxtəlif sessiya və sərgilərdə təşkilati işlərə yardım edəcək, həmçinin mədəni proqramların həyata keçirilməsində iştirak edəcəklər. Mərkəzdə yaradılmış müasir tədris və iş mühiti könüllülərin öyrənmə imkanlarını genişləndirəcək, onların komanda işi, ünsiyyət və çoxmədəniyyətli mühitdə əməkdaşlıq bacarıqlarını gücləndirəcək.
WUF13 Könüllülük Proqramına dairəlavə suallar üçünvolunteers@wuf13.azelektron ünvanı və çağrı mərkəzinə 012 535 26 26 nömrəsi ilə müraciət etmək mümkündür.
Ümumdünya Şəhərsalma Forumu (WUF) BMT-nin Məskunlaşma Proqramının (UN‑Habitat) ərsəyə gətirdiyi dayanıqlı şəhər inkişafı mövzusuna həsr edilmiş dünyanın ən böyük beynəlxalq platformalarından biridir. 2026-cı ilin 17-22 may tarixlərində “Hər kəs üçün yaşayış yerləri: təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və yaşayış məskənləri” mövzusunda Bakıda keçiriləcək Forumun 13-cü sessiyası hökumət, akademiya, biznes və vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələrini bir araya gətirərək şəhərlərin gələcəyinə dair qlobal dialoqa ev sahibliyi edəcək.

Registration for WUF13 Volunteers Programme is now open
On 5th December, Baku hosted the official opening of the WUF13 Volunteer Centre in the framework of the International Volunteer Day. The Centre has been established by the WUF13 Azerbaijan Operations Company as part of preparations for the Thirteenth Session of the United Nations World Urban Forum (WUF13), which Azerbaijan will host from 17th May to 22nd May 2026. The Centre, with an area of approximately 600 square meters, will serve as a dedicated platform for the professional training, coordination and capacity-building of the Forum’s volunteer team.
The opening ceremony was attended by Anar Guliyev, Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan (SCUPA) and WUF13 National Coordinator; Adil Mammadov, Executive Director of the WUF13 Azerbaijan Operations Company; Anna Soave, Head of Country Programme at UN-Habitat Azerbaijan and Abdinassir Shale Sagar, WUF13 Coordinator at UN-Habitat.
During the event, the officials emphasised that the WUF13 Volunteer Programme will serve as an inclusive and interactive platform, focusing on young people’s initiative, innovative thinking, leadership skills, and opportunities to gain international experience.
“Today’s generation of young people has incredible potential and truly inspires us with their energy. We see how actively and sincerely youth engage in the processes that shape the development of cities and urban spaces: they bring a fresh perspective, help us better understand the needs of modern society, and offer more relevant, practical solutions. Working with young people makes urban planning more dynamic, vibrant and open to innovation.
The WUF13 Volunteer Programme is an opportunity for young people to express themselves, discover new horizons and gain experience that will contribute to the development of our country’s human capital. We believe that participating in WUF13 will become an important and inspiring stage for them - both professionally and personally,” said Anar Guliyev.
Alongside the Centre’s inauguration, the WUF13 Volunteer Programme has been officially launched, inviting prospective volunteers aged 18 and over to apply through the online platform at https://volunteers.wuf13.az/az
Applicants are required to be fluent in English and at least 18 years old by 1st May 2026 to be eligible for the interview stage. Successful candidates will be invited to join the training programme, scheduled between January and April 2026, which will cover three key areas: general orientation, role-specific preparation and venue-based readiness.
During the Forum, WUF13 volunteers will welcome participants, provide registration and information support, assist in organising various sessions and exhibitions, and contribute to the delivery of cultural programmes. The Centre’s modern learning and working environment will provide volunteers with opportunities to enhance their teamwork, communication, and collaboration skills in a multicultural setting.
For further information about the WUF13 Volunteer Programme, please send request to email volunteers@wuf13.az or contact the call centre at 012 535 26 26.
Organised by UN-Habitat, the World Urban Forum (WUF) is one of the world’s largest international platforms dedicated to sustainable urban development. Scheduled for 17th to 22nd May 2026 under the theme “Housing the world: Safe and resilient cities and communities”, the Forum will bring together representatives from government, academia, business, and civil society for a global dialogue on the future of cities.