Noyabrın 25-də Nayrobidə akkreditə olunmuş beynəlxalq təşkilatlar və diplomatik korpus nümayəndələri üçün brifinq keçirilib
25 noyabr 2025
İştirakçılara 17-22 may 2026-cı il tarixində Bakı şəhərində keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü sessiyası (WUF13) ilə bağlı hazırlıq işləri və ümumi fəaliyyət planı barədə məlumat verilib.
BMT-nin Məskunlaşma Proqramının (UN-Habitat) İcraiyyə Şurasının 3-cü sessiyası ilə paralel keçirilən bu brifinqin məqsədi diplomatik korpuslar, Azərbaycan Hökuməti və UN-Habitat arasında həm WUF13, həm də onun proqnozlaşdırılan nəticələrinə dəstək göstərmək məqsədilə əməkdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsidir.
Azərbaycanın Respublikasının Keniya və Konqoda fövqəladə və səlahiyyətli səfiri və BMT-nin Nayrobi şəhərindəki bölməsində daimi nümayəndə Sultan Hacıyevin moderatorluğu ilə keçirilən brifinq zamanı UN-Habitat-ın icraçı direktoru Anaklaudia Rossbax və Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri, WUF13-ün milli koordinatoru Anar Quliyev həm Forumda fəal iştirak, həm də milli və institusional tərəfdaşların səfərbər olunmasına dəstək göstərilməsi ilə bağlı çağırış ediblər.
Anar Quliyev prosesdə tərəflərin əməkdaşlıqda iştirakının önəmini qeyd edib, həmkarlarını 2026-cı ildə Bakıda keçiriləcək qlobal şəhərsalma tədbirində şəhər sakinlərinin həyatını yaxşılaşdıracaq həllərin hazırlanmasında fəal iştiraka çağırıb.

Accredited international organizations and diplomatic corps briefed in Nairobi
On 25 November, a briefing was held in Nairobi for representatives of accredited international organizations and the diplomatic corps. Participants were informed about the preparations and overall work plan for the 13th World Urban Forum (WUF13), which will take place in Baku from 17-22 May 2026.
Held in parallel with the 3rd session of the UN-Habitat Executive Board, the briefing aimed to strengthen cooperation between diplomatic missions, the Government of Azerbaijan, and UN-Habitat in support of WUF13 and its anticipated outcomes.
Moderated by Sultan Hajiyev, Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Kenya and Congo and Permanent Representative to the UN office in Nairobi, the briefing featured UN-Habitat Executive Director Anacláudia Rossbach and Anar Guliyev, Chairman of the State Committee for Urban Planning and Architecture of Azerbaijan and national coordinator of WUF13. Both called for active participation in the Forum and for mobilizing national and institutional partners.
Anar Guliyev emphasized the importance of collaborative engagement in the process and urged colleagues to actively contribute to developing solutions that will improve the lives of urban residents at the global urban event to be held in Baku in 2026.