WUF13 çərçivəsində təşkil olunacaq tərəfdaş tədbirləri ilə bağlı ilk məlumatlandırma sessiyaları keçirilib
19 yanvar 2026
Yanvarın 19-da özəl sektor nümayəndələri, akademik dairələr və tədqiqatçılar üçün bu il Bakıda keçiriləcək BMT-nin Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü sessiyası (WUF13) ilə bağlı ilk məlumatlandırma sessiyaları keçirilib.
Sessiyalar BMT-nin Məskunlaşma Proqramının (UN-Habitat) icraçı direktoru Anaklaudia Rossbax iştirakçılara video-müraciəti ilə başlayıb. Daha sonra isə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, UN-Habitat və WUF13 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin nümayəndələri təqdimatlarla çıxış ediblər.
Müxtəlif sahələri təmsil edən iştirakçılar tərəfdaş tədbirləri çərçivəsində əməkdaşlığa dəvət olunub, 7 müxtəlif istiqamət üzrə tədbirlərin təşkili ilə bağlı detallarla tanış olub və suallarını ünvanlamaq imkanı əldə ediblər.
Tərəfdaşlar WUF13 çərçivəsində “Hər kəs üçün yaşayış yerləri: təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və yaşayış məskənləri” mövzusuna uyğun olaraq müxtəlif kateqoriyalar üzrə tədbirlər təşkil edə bilər. Bu kateqoriyalar arasında Şəbəkələşmə, Vahid BMT, Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin tətbiqi, Şəhər kinoteatrı, Şəhər Kitabxanası, Şəhərlərin Səsi və WUF Akademiyası yer alır.
Sessiyalarda 100-ə yaxın biznes nümayəndəsi, akademik dairələrin təmsilçiləri, tədqiqatçılar və onların şəbəkələri üçün WUF13 tədbiri barədə ümumi təqdimat keçirilib və iştirak imkanları barədə ətraflı məlumat verilib.
Bakı və regionlardan nümayəndələri, həmçinin beynəlxalq iştirakçıları da bir araya gətirən bu onlayn sessiyalar, tərəfdaşlar üçün nəzərdə tutulan silsilə tədbirlərdən biridir. Əsas məqsəd milli təmsilçiliyi və iştirakçılığı təşviq etmək, eləcə də təcrübə mübadiləsi və məlumatların effektiv paylaşılmasını təmin etməkdir.
Qeyd edək ki, hazırda 2026-cı il 17–22 mayda Bakıda keçiriləcək WUF13 çərçivəsində təşkil olunacaq Tərəfdaş tədbirləri üzrə qeydiyyat prosesi davam edir. Müraciətlərin qəbulu üçün son tarix 2026-cı il yanvarın 29-u müəyyən edilib.
Qeydiyyat və tədbirlərin təşkili ilə bağlı əlavə məlumat üçün unhabitat-events@un.org elektron poçt ünvanı vasitəsilə əlaqə saxlamaq mümkündür.

The first information sessions held on partner-led events within WUF13
On January 19, the first information sessions were held for private sector representatives, academia, and researchers regarding the Thirteenth Session of the United Nations World Urban Forum (WUF13), scheduled to take place in Baku this year.
The sessions commenced with a video message by Anacláudia Rossbach, Executive Director of the United Nations Human Settlements Programme (UN-Habitat). Following the address, representatives of the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan, UN-Habitat, and the WUF13 Azerbaijan Operations Company delivered presentations.
Representatives from diverse sectors were encouraged to engage in partner-led events, briefed on the organization of activities across seven thematic directions and provided with the opportunity to raise questions.
In line with the main theme of WUF13 - “Housing for All: Safe and Resilient Cities and Communities” – partners were invited to organize events in a variety of categories, including Networking events, One UN, SDGs in action, Urban Cinema, Urban Library, Voices from cities, and WUF Academy.
During the sessions, an overview presentation of WUF13 along with detailed information on participation opportunities was delivered to nearly 100 participants representing business, academic circles, researchers, and their networks.
These online sessions brought together representatives from Baku, the regions, and international participants as part of a series of stakeholder-engagement events. The main objective was to promote national representation and participation, as well as to facilitate effective exchange of experience and information.
Registration is now open for partner-led events to be organized within WUF13, scheduled to take place in Baku from May 17–22, 2026. Applications must be submitted by January 29, 2026.
For registration and further information on organizing events, interested parties may contact unhabitat-events@un.org.