WUF13 tədbiri çərçivəsində məlumatlandırma sessiyaları keçiriləcək
Özəl sektor nümayəndələri, akademik dairələr və tədqiqatçılar bu il Bakıda keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü sessiyası (WUF13) ilə bağlı məlumatlandırma sessiyalarında iştirak etməyə dəvət olunur. Məlumatlandırma sessiyaları tərəfdaşlar üçün təşkil olunan silsilə tədbirlər çərçivəsində keçirilir. İlk sessiya 19 yanvar 2026-cı ildə təşkil olunacaqdır.
Baş tutacaq sessiyalarda WUF13 tədbiri haqqında ümumi təqdimatla yanaşı biznes nümayəndələri, akademik dairələr, tədqiqatçılar və onların şəbəkələri üçün Ümumdünya Şəhərsalma Forumunda iştirak imkanları barədə ətraflı məlumat veriləcək. Məqsəd milli təmsilçilik və iştirakçılığın təşviq edilməsidir.
WUF13 tədbirinin məlumatlandırma sessiyalarına qeydiyyat üçün müraciətlər link vasitəsilə təqdim edilməlidir. İştirakda maraqlı olan şəxslər özləri haqda qısa məlumatı qeyd etməli və müvafiq sessiyanın keçirildiyi vaxtı seçməlidir.
Şəhərsalma sahəsində beynəlxalq dialoq və əməkdaşlıq platforması olan WUF13 qurum və təşkilatlara tədbirin “Hər kəs üçün yaşayış yerləri: təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və yaşayış məskənləri” mövzusuna uyğun tədbirlər təşkil etmək imkanı yaradır.
Hazırda 17–22 May 2026-cı il tarixlərində Bakıda keçiriləcək WUF13 çərçivəsində təşkil olunacaq tərəfdaş tədbirləri üzrə də qeydiyyat prosesi davam edir. Müraciətlərin qəbulu üçün son tarix 29 yanvar 2026-cı il olaraq müəyyən edilib. Qeydiyyat və tədbirlərin təşkili ilə bağlı əlavə məlumat almaq üçün unhabitat-events@un.org elektron poçt ünvanı ilə əlaqə saxlamaq mümkündür.
WUF şəhərsalma sahəsində ən mötəbər və genişmiqyaslı iştirakçılığa malik qlobal konfransdır. Burada cəmiyyəti düşündürən ən aktual məsələlər - sürətli urbanizasiya və onun icmalara, şəhərlərə, iqtisadiyyata, iqlim dəyişmələrinə və siyasətlərə təsiri kimi məsələlər araşdırılır. WUF milli, regional və yerli hökumətləri, akademik dairələri, biznes liderlərini, şəhərsalma mütəxəssislərini və vətəndaş cəmiyyətini bir araya gətirir.

WUF13 information sessions for stakeholders to be held
Members of the private sector, academia, and the research community are invited to participate in information sessions on the World Urban Forum (WUF13). Info sessions are taking place as part of the activities designed for partners. The first session will be organized on January 19, 2026.
Sessions will provide general information on WUF13, including engagement opportunities for business, academia, researchers and their networks. The goal is to promote national representation and participation at the global gathering.
Registration for the information sessions is now open via the link. Attendance at the session requires submission of brief participant details and selection of a preferred time.
Serving as a global platform for dialogue and cooperation in urban development, WUF13 provides stakeholders at all levels with the opportunity to host events in line with the Forum’s theme, “Housing the world: Safe and resilient cities and communities”.
Applications for partner-led events within the framework of WUF13 are now open. The deadline for submitting applications has been set for 29 January 2026. For further information on registration and the organisation of events, enquiries may be directed to unhabitat-events@un.org.
The World Urban Forum is the premier global conference on sustainable urbanization. It examines the most pressing issues facing the world today: rapid urbanization and its impact on communities, cities, economies, climate change and policies. WUF brings together national, regional, and local governments, academics, business leaders, urban planners and civil society.