Cenevrədə WUF13-ə həsr olunan müzakirə paneli təşkil edilib
15-16 yanvar 2026-cı il tarixlərində İsveçrənin Cenevrə şəhərində Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin BMT-nin Cenevrə Ofisi ilə birgə tərəfdaşlıq çərçivəsində təşkil etdiyi 35-ci Ali Səviyyəli Toplantısı çərçivəsində “Qlobal mənzil böhranının birgə həlli” mövzusunda panel müzakirəsi təşkil edilib. Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri, WUF13-ün milli koordinatoru Anar Quliyev və BMT-nin Məskunlaşma Proqramının (UN-Habitat) icraçı direktoru Anaklaudia Rossbax əsas məruzəçilər qismində çıxış ediblər.
“Çoxqütblü parçalanmalar və transformasiya dövründə multilateralizmin yenidən formalaşdırılması” mövzusuna həsr olunan tədbir 30-dan artıq ölkəni təmsil edən 50-dən çox yüksək səviyyəli beynəlxalq iştirakçını bir araya gətirib.
Sözügedən toplantıda beynəlxalq hüququn və ictimai rifahın qorunması üçün kollektiv fəaliyyətin təcili zəruriliyi, həmçinin layiqli mənzil təminatının dayanıqlı şəhər inkişafının mərkəzində olması və bu məsələlərin UN-Habitat-ın 2026–2029-cu illər üçün Strateji Planında yer alması xüsusi olaraq vurğulanıb. Müzakirələr zamanı qlobal öhdəliklərin konkret tədbirlərə çevrilməsi və dayanıqlı, əlçatan mənzil təminatının sürətləndirilməsi vacib məsələlər kimi qeyd olunub.
Çıxışı zamanı Anar Quliyev multilateralizmin heç bir ölkənin təkbaşına həll edə bilmədiyi – iqlim dəyişikliyi, sürətli urbanizasiya, bərabərsizlik və dayanıqlı inkişaf kimi qlobal çağırışların öhdəsindən gəlmək üçün ən effektiv yanaşma olduğunu bildirib. O, bu kontekstdə şəhər və yaşayış məskənlərində qlobal həllərin praktik fəaliyyətə çevrildiyi əsas məkanlar kimi həlledici rolunu xüsusi vurğulayıb.
Qeyd edib ki, Şərqlə Qərbin, Şimalla Cənubun kəsişməsində yerləşən Azərbaycan şəhərləri və infrastrukturu regionları və cəmiyyətləri birləşdirən körpülər kimi dəyərləndirir. Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa və inteqrasiya olunmuş şəhərsalma layihələrindən danışan Anar Quliyev bu layihələrin təkcə ərazilərin yenidən qurulması deyil, həm də uzunmüddətli sülhə, sabitliyə və regional əməkdaşlığa töhfə vermək məqsədi daşıdığını bildirib.
Sonda Anar Quliyev həmkarlarını 17-22 may 2026-cı il tarixlərində Bakıda keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü sessiyasına dəvət edib.
Qeyd edək ki, toplantıda Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı, BMT-nin Ticarət və İnkişaf üzrə Konfransı, Ümumdünya Ticarət Təşkilatı, BMT-nin Məskunlaşma Proqramı, Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı və BMT-nin HİV/QİÇS üzrə Birgə Proqramı kimi nüfuzlu təşkilatların ali səviyyəli rəhbərləri və nümayəndələri iştirak edib.
Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzi və BMT-nin Cenevrə Ofisinin birgə təşkil etdiyi bu Ali Səviyyəli Toplantı çoxtərəfli əməkdaşlığı gücləndirmək və qlobal gündəlikdə duran vacib məsələlərin müzakirəsi baxımından beynəlxalq səviyyədə əhəmiyyətli platforma hesab olunur.
WUF13, qlobal mənzil və şəhərsalma çağırışlarının həllində fəal rol oynayaraq, çoxsahəli əməkdaşlıqların gücləndirilməsi və dayanıqlı şəhər inkişafının sürətləndirilməsinə töhfə verdiyini bir daha nümayiş etdirib.

WUF13 panel discussion held in Geneva
A panel discussion the on topic “Addressing the Global Housing Crisis Together” was held on January 15-16, 2026, as part of the 35th High-Level Meeting organised by Nizami Ganjavi International Center in partnership with The United Nations Office in Geneva.
The panel featured Anar Guliyev, Chairman of the State Committee for Urban Planning and Architecture of Azerbaijan, WUF13 National Coordinator and Anacláudia Rossbach, Executive Director of the United Nations Human Settlements Programme (UN-Habitat).
The event, themed “Reshaping Multilateralism in an Era of Divides and Transformation,” gathered more than 50 high-level international participants representing more than 30 countries.
The urgency of collective action to uphold human rights, international law and public goods, highlighting the central role of ensuring adequate housing in sustainable urban development was underscored during the panel as outlined in the UN-Habitat 2026-2029 Strategic Plan. During the discussions, emphasis was put on the importance of translating global commitments into concrete actions and accelerating solutions that ensure safe, affordable and resilient housing for all.
In his remarks, WUF13 National Coordinator Anar Guliyev mentioned that multilateralism is the most effective approach to addressing global challenges that no country can solve alone, including climate change, rapid urbanization, inequality and sustainable development. He stressed the crucial role of cities and human settlements as key spaces where global solutions are transformed into practical action.
He further noted that Azerbaijan’s cities and infrastructure, located at the crossroads of East and West, North and South, serve as bridges connecting regions and societies. Speaking on the large-scale reconstruction and integrated urban development projects in Karabakh and Eastern Zangazur, Anar Guliyev emphasized that these initiatives are not only aimed at rebuilding territories but also at contributing to long-term peace, stability, and regional cooperation. Finally, the National Coordinator invited his international counterparts to participate in The Thirteenth Session of The World Urban Forum, scheduled to take place in Baku, May 17-22, 2026.
Senior leadership and representatives of prominent organizations such as the World Health Organization, the United Nations Conference on Trade and Development, the World Trade Organization, the International Telecommunication Union, and the Joint United Nations Programme on HIV/AIDS also took part in the meeting.
Organised by Nizami Ganjavi International Center in partnership with UN Office in Geneva, the high-level meeting serves as a significant international platform for strengthening multilateral cooperation and addressing key global agenda issues.