Cenevrədə Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü sessiyası (WUF13) ilə bağlı beynəlxalq diplomatik brifinq keçirilib
15 yanvar 2026
15 yanvar tarixində İsveçrənin Cenevrə şəhərində akkreditə olunmuş beynəlxalq təşkilatlar və diplomatik korpus nümayəndələri üçün Bakıda keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyasına (WUF13) həsr olunmuş brifinq keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının BMT-nin Cenevrə şəhərindəki bölməsində və digər beynəlxalq təşkilatlar yanında daimi nümayəndəsi, səfir Qalib İsrafilov, beynəlxalq tərəfdaşları WUF13-ə dəvət edərək, tədbirin əhəmiyyəti barədə brifinq iştirakçılarına məlumat verib.
Sözügedən brifinqdə Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri, WUF13-ün milli koordinatoru Anar Quliyev və BMT-nin Məskunlaşma Proqramının (UN-Habitat) icraçı direktoru Anaklaudia Rossbax əsas məruzəçilər qismində çıxış ediblər.
17–22 may 2026-cı il tarixlərində “Hər kəs üçün yaşayış yerləri: təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və yaşayış məskənləri” mövzusunda keçiriləcək WUF13 tədbirinə hazırlıq, təşkilati yanaşmalar və mövcud imkanlar barədə danışan Anar Quliyev bu tədbirin qlobal mənzil məsələlərinin müzakirəsi və həlli baxımından aparıcı beynəlxalq platformalardan biri olduğunu vurğulayıb.
Anar Quliyev bildirib ki, WUF13 hökümətlərin, şəhərlərin, beynəlxalq təşkilatların, özəl sektorun, akademik dairələrin və vətəndaş cəmiyyətinin iştirakı ilə birgə həllərin formalaşdırılması üçün qlobal rol oynayacaq.
“Ümumdünya Şəhərsalma Forumu tarixində ilk dəfə olaraq Bakıda Liderlərin Zirvə Görüşü keçiriləcək. Bu isə mənzil və şəhərsalma sahələrinin inkişafı məsələrinin ən yüksək siyasi səviyyədə liderlik tələb etdiyinə dair mövqeyimizi əks etdirir. Bütün ölkələri və beynəlxalq tərəfdaşları WUF13-də fəal iştirak etməyə dəvət edir, nümayəndə heyətlərini Bakıda qarşılamağı səbirsizliklə gözləyirik”- WUF13-ün milli koordinatoru vurğulayıb.
WUF13-ün əsas müzakirə istiqamətlərinə toxunan UN-Habitat-ın icraçı direktoru Anaklaudia Rossbax mənzil məsələsinin sosial inklüzivliyin təmin olunmasında, iqlimə uyğunlaşmada və dayanıqlı şəhər inkişafında həlledici rol oynadığını bildirib.
O, qeyd edib: “WUF13 sadəcə konfrans deyil, həm də maraqlı tərəflər üçün qlobal platforma və Yeni Şəhərsalma Gündəliyi ilə Dayanıqlı Şəhərlər və İcmalar üzrə 11-ci Dayanıqlı İnkişaf Məqsədinin icrasının qiymətləndirildiyi mühüm bir mərhələdir. Biz mövcud öhdəlikləri qiymətləndirəcək, boşluqları müəyyən edəcək və növbəti 10 il üçün qlobal prioritetləri müəyyənləşdirəcəyik.
Biz təxminən 3 milyard insana təsir edən qlobal mənzil böhranını, o cümlədən qeyri-rəsmi yaşayış məntəqələrində yaşayan, iqlim dəyişmələrindən ən çox zərər görən 1,1 milyard insanın problemini həll etməliyik.”
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının İsveçrə Konfederasiyasındakı və Lixtenşteyn Knyazlığında fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Fuad İsgəndərov da iştirak edib.
Brifinq WUF13-ün məqsədlərini təqdim etmək, diplomatik dəstəyi təşviq etmək və Azərbaycanın qlobal şəhərsalma gündəmlərini irəli aparmaq üçün əhəmiyyətli platforma rolunu oynayıb. Tədbirə Cenevrədə fəaliyyət göstərən 100-ə yaxın diplomatik missiyadan nümayəndə qatılıb.

Diplomatic Corps in Geneva Briefed on WUF13
A briefing on the 13th session of the World Urban Forum (WUF13), scheduled to be held in Baku, took place on 15 January for representatives of international organisations and members of the diplomatic corps accredited in Geneva.
In the opening remarks, H.E. Mr Galib Israfilov, Ambassador and Permanent Representative of the Republic of Azerbaijan to the United Nations Office and other International Organisations in Geneva briefed participants on the significance of the Forum and extended an invitation to international partners to take part in WUF13.
Keynote addresses were delivered by Mr Anar Guliyev, Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan and National Coordinator of WUF13, and Ms Anacláudia Rossbach, Executive Director, UN-Habitat.
Addressing preparations for the Forum, its organisational approach and the opportunities it presents, Anar Guliyev said the event has emerged as one of the leading international platforms for debate on and solutions to global housing challenges.
“For the first time in the history of the World Urban Forum, a Leaders’ Summit will be held in Baku. This reflects our position that advancing housing and urban development requires leadership at the highest political level. We invite all countries and international partners to actively participate in WUF13 and look forward to welcoming their delegations in Baku,” the WUF13 National Coordinator said.
Highlighting the Forum’s main thematic priorities, Ms Rossbach, Executive Director of UN-Habitat, said that housing plays a decisive role in advancing social inclusion, supporting climate adaptation and promoting sustainable urban development. WUF13 will take place from 17 to 22 May 2026 under the theme “Housing the world: Safe and resilient cities and communities”.
“WUF13 is more than a conference,” she said. “It is a global platform for stakeholders and a midpoint checkpoint for the New Urban Agenda and SDG 11 on sustainable cities and communities. We will take stock of existing commitments, identify gaps, and shape global priorities for the next 10 years. We must address the global housing crisis affecting nearly 3 billion people, including 1.1 billion who live in informal settlements and are among those most affected by climate change.”
The event was also attended by H.E. Mr Fuad Isgandarov, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Swiss Confederation and the Principality of Liechtenstein.
The briefing provided an important platform to outline the objectives of WUF13, encourage diplomatic support and reinforce Azerbaijan’s role in advancing the global urban agenda. Representatives from nearly 100 diplomatic missions based in Geneva attended the event.