WUF13 ərəfəsində Azərbaycan və BMT-nin Məskunlaşma Proqramı mühüm nailiyyətə imza atıb
15 yanvar 2026-cı il tarixində BMT-nin Məskunlaşma Proqramı (UN-Habitat) tərəfindən təmsil olunan Birləşmiş Millətlər Təşkilatı (BMT) və Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Memarlıq Komitəsi tərəfindən təmsil olunan Azərbaycan Respublikası Hökuməti arasında Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyası (WUF13) ilə bağlı bütün təşkilati məsələləri ehtiva edən mühüm saziş imzalanıb.
Ev Sahibi Ölkə Sazişi əsasında hazırlanmış bu razılaşma BMT-nin Məskunlaşma Proqramının icraçı direktoru Anaklaudia Rossbax və Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Memarlıq Komitəsinin sədri, WUF13-ün milli koordinatoru Anar Quliyev tərəfindən Cenevrədə imzalanıb.
Bu sənədin imzalanması 17–22 may 2026-cı il tarixlərində Bakıda “Hər kəs üçün yaşayış yerləri: təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və yaşayış məskənləri” mövzusu altında keçiriləcək WUF13-ə hazırlıq prosesində mühüm mərhələni ifadə edir. Sözügedən Saziş 2023-cü ilin dekabrında imzalanmış ev sayibliyinə dair Sazişin məntiqi davamı olmaqla, tədbirin hazırlanmasını praktiki mərhələyə keçirir.
Anar Quliyev UN-Habitat və Azərbaycan arasında səmərəli əməkdaşlığı və şəhərsalmanın inkişafı sahəsində birgə layihələri yüksək qiymətləndirdiyini bildirib. O, Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgələrində üç Milli Şəhərsalma Forumunun təşkili, eləcə də Ümumdünya Məskunlaşma Günü münasibətilə 2023-cü ildə Bakıda keçirilmiş tədbirlərin bunu təsdiqləyini qeyd edib.
O əlavə edib: “Bu gün Azərbaycan insan mərkəzliağıllı şəhərlər üzrə beynəlxalq təlimatların hazırlanmasına dair Qlobal Ekspert İşçi Qrupunda iştirakı və “Hər kəs üçün münasib mənzil” qətnaməsi üzrə Hökumətlərarası İşçi Qrupunda həmsədrlik etməsi vasitəsilə qlobal şəhərsalma gündəliyinin formalaşmasına fəal töhfə verir. UN-Habitat ilə tərəfdaşlığımızın ardıcıl şəkildə inkişaf etdirilməsi möhkəm zəmin yaradacaq və dayanıqlı, inklüziv və insan yönümlü şəhərlərin təşviqinə töhfə verəcək.”
UN-Habitat-ın icraçı direktoru Anaklaudia Rossbax bu mühüm toplantıya ev sahibliyi etdiyinə görə Azərbaycan Respublikası Hökumətinə təşəkkür edib: “Azərbaycanın liderliyi və tərəfdaşlığı Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyasına (WUF13) hazırlıq prosesinin mərkəzində dayanır və biz bu davamlı əməkdaşlığa görə öz minnətdarlığımızı bildiririk. Biz, təqribən 3 milyard insanı, o cümlədən qeyri-rəsmi yaşayış məntəqələrində yaşayan 1,1 milyard insana təsir edən qlobal mənzil böhranını birlikdə həll etməliyik.”
Bakı şəhərinin WUF13-ün ev sahibi elan edilməsindən sonra 2023-cü ilin dekabr ayında Azərbaycan və BMT-nin Məskunlaşma Proqramı (UN-Habitat) arasında Ev Sahibi Ölkə Sazişi imzalanıb. Bu saziş qlobal konfransın ev sahibi ölkədə təşkili üçün hüquqi konsepsiyanı müəyyən etməklə yanaşı, həm təşkilati, həm də planlaşdırma məsələlərinin böyük əksəriyyəti üçün əsas olmuşdur.
Qeyd edək ki, 2001-ci ildə BMT tərəfindən yaradılmış Ümumdünya Şəhərsalma Forumu sürətli urbanizasiyanın şəhərlər, icmalar, ölkələr və iqlim dəyişmələrinə təsirlərini araşdırmaq məqsədilə təşkil olunan aparıcı qlobal konfransdır. Forum öz fəaliyyətinə 2002-ci ildə Keniyanın Nayrobi şəhərində keçirilən ilk sessiya ilə başlamışdır və o vaxtdan bəri dünyanın müxtəlif şəhərlərində təşkil olunur.

Azerbaijan, UN-Habitat reached major milestone on the road to WUF13
On 15 January 2026, the United Nations, represented by United Nations Human Settlements Programme (UN-Habitat), and the Government of the Republic of Azerbaijan, represented by the State Committee on Urban Planning and Architecture (SCUPA), formally signed a pivotal agreement outlining all organizational arrangements in relation to the Thirteen session of the World Urban Forum (WUF13).
The agreement was signed in Geneva by Anacláudia Rossbach, Executive Director of UN-Habitat, and Anar Guliyev, Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan and WUF13 National Coordinator.
This marks major milestone on the road to WUF13, which Baku will host on 17–22 May 2026 under the theme “Housing the world: Safe and resilient cities and communities.”
WUF13 National Coordinator Anar Guliyev praised the productive cooperation between UN-Habitat and Azerbaijan, emphasizing the successful implementation of joint projects in the field of urban development. In particular, he highlighted organisation of three National Urban Forums in Karabakh and East Zangazur, as well as events in Baku in 2023 to mark World Habitat Day.
He added: “Today, Azerbaijan is actively contributing to the shaping of the global urban agenda by participating in the Expert Working Group on the development of international guidelines for people-centred smart cities and by co-chairing the Intergovernmental Expert Working Group on Adequate Housing. We are confident that the consistent development of our partnership with UN-Habitat provides a solid foundation and will contribute to advancing sustainable, inclusive, and people-focused cities.”
UN-Habitat Executive Director Anacláudia Rossbach, expressed her gratitude to the Government of the Republic of Azerbaijan for hosting this important gathering: “Azerbaijan’s leadership and partnership are central to the preparations for the World Urban Forum, WUF13, and we are grateful for their continued engagement. Together, we must address the global housing crisis affecting nearly 3 billion people, including the 1.1 billion people living in informal settlements”.
Following to the announcement of Baku as the host city of WUF13, Azerbaijan and UN-Habitat signed the host agreement in December 2023, which established the legal framework to organize the global conference in the host country and provided the basis for most organizational and planning issues.
Established in 2001 by the United Nations, the World Urban Forum is the premier global conference on sustainable urbanization, designed to examine the impacts of rapid urbanization on cities, communities, economies, and climate change. Since its inception, WUF has been hosted in cities across the world, with the first session held in Nairobi, Kenya, in 2002.