Diplomatik korpus nümayəndələri üçün Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyasına (WUF13) dair məlumatlandırma sessiyası keçirilib
17 noyabr 2025
Noyabrın 17-də Bakının 2026-cı ildə ev sahibliyi edəcəyi Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyası (WUF13) ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasında akkreditə olunmuş diplomatik korpus nümayəndələri üçün hibrid formatda məlumatlandırma sessiyası keçirilib.
2026-cı ilin 17-22 may tarixlərində “Hər kəs üçün yaşayış yerləri: təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və yaşayış məskənləri” mövzusunda keçiriləcək Foruma dair məlumatlandırma sessiyasında Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri, WUF13-ün milli koordinatoru Anar Quliyev, WUF13 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin icraçı direktoru Adil Məmmədov, BMT-nin Məskunlaşma Proqramının (UN-Habitat) Xarici Əlaqələr, Strategiya, Bilik və İnnovasiya Departamentinin direktoru Edlam Yemeru çıxış edib və UN-Habitat-ın icraçı direktoru Anaklaudia Rossbaxın video müraciəti təqdim olunub.
Sessiyanın məqsədi WUF13 tədbirinin mahiyyəti və hazırlıq prosesi, Forum çərçivəsində planlaşdırılan tədbirlər, tematik dialoqlar və fəaliyyətlər, eləcə də iştirak və əməkdaşlıq imkanları barədə iştirakçılara məlumat verməkdir.
WUF13-ün milli koordinatoru Anar Quliyev brifinq iştirakçılarını salamlayaraq, qlobal əhəmiyyətli forum çərçivəsində dövlət və hökumət başçılarının, nazirlərin yüksək səviyyəli tədbirlərdə iştirak edəcəklərini bildirib. O vurğulayıb: “WUF13 ölkəmiz üçün dayanıqlı şəhər inkişafı sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığı gücləndirmək, həmçinin Azərbaycanın urbanizasiya sahəsində nailiyyətlərini və gələcəyə baxışını dünyaya təqdim etmək baxımından unikal bir platformadır. Azərbaycan Foruma yeni təşəbbüslər təqdim edib və forum tarixində ilk dəfə olaraq dövlət və hökumət başçılarının iştirakı ilə Zirvə Görüşünün keçirilməsi nəzərdə tutulur. Bu, Azərbaycanın qlobal şəhər gündəliyinə sadiqliyini və şəhərlərin transformasiyasına dair beynəlxalq proseslərdə fəal liderliyini nümayiş etdirir. Biz inanırıq ki, WUF13 şəhərlərin daha dayanıqlı və insan mərkəzli inkişafına mühüm töhfə verəcək.”
Daha sonra UN-Habitatın icraçı direktoru xanım Anaklaudia Rossbax videomüraciət ilə bu mühüm toplantının təşkilinə görə Azərbaycan Respublikasının Hökumətinə təşəkkürünü bildirib. O qeyd edib: “WUF13 bütün tərəfdaşların “hər kəs üçün layiqli mənzil”ə çıxışı təmin etmək öhdəliklərinin yeniləməsi üçün mühüm bir məqam olacaq, çünki bu, BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin əsası olan insan ləyaqəti, təhlükəsizliyi və iqlim fəaliyyəti üçün zəruridir. Həmçinin bu tədbir “Yeni Şəhər Gündəliyi” sənədinin qəbulunun onilliyini və bu müddət ərzində əldə olunan inkişafı qeyd etmək, eyni zamanda,növbəti on il ərzində mənzil təminatı məsələsinə fokuslanaraq fəaliyyət göstərmək üçün əhəmiyyətli bir fürsət olacaq.”
Tədbirdə iştirak edən diplomatların diqqətinə çatdırılıb ki, Forumun yüksək səviyyədə təşkili məqsədilə bütün əsas əməliyyat istiqamətləri üzrə hazırlıq və koordinasiya işləri ardıcıl şəkildə həyata keçirilir.
WUF13 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin icraçı direktoru Adil Məmmədov Forumun keçiriləcəyi Bakı Olimpiya Stadionunda WUF13 üçün müxtəlif funksional zonaların müəyyən edilməsi, müvafiq infrastrukturun qurulması və tədbirin bütün aspektlərinin yüksək səviyyədə təşkili istiqamətində aparılan işlər barədə ətraflı məlumat verib. O, həmçinin vurğulayıb ki, hazırlıq prosesində dayanıqlılıq, təhlükəsizlik və əlçatanlıq prinsipləri hərtərəfli nəzərə alınmaqla bütün əməliyyat istiqamətləri üzrə koordinasiya işləri ardıcıl şəkildə həyata keçirilir. O, bildirib: “Məqsədimiz Bakıda yüksək təşkilatçılıq standartlarına cavab verən, inklüziv və qlobal əməkdaşlığa xidmət edən nümunəvi bir beynəlxalq platforma yaratmaqdır.”
Brifinqdə UN-Habitat-ın Xarici Əlaqələr, Strategiya, Bilik və İnnovasiya Departamentinin direktoru Edlam Yeməru Forumun konsepsiyası və proqramı barədə geniş təqdimatla çıxış edib.
Sessiya sual-cavab və açıq müzakirə formatında davam edib.
Hibrid formatda təşkil olunan interaktiv sessiyada Azərbaycanda fəaliyyət göstərən diplomatik missiyaların rəhbər nümayəndələri, ümumilikdə 100-ə yaxın diplomat iştirak edib.

Diplomatic Corps Briefed on the 13th Session of the World Urban Forum (WUF13)
On 17th November, representatives of the diplomatic corps accredited in the Republic of Azerbaijan received key updates about the 13th session of the World Urban Forum (WUF13), which Baku will host on 17–22 May 2026 under the theme “Housing the world: Safe and resilient cities and communities.”
Anar Guliyev, Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan and WUF13 National Coordinator, Adil Mammadov, Executive Director of the WUF13 Azerbaijan Operations Company and Edlam Yemeru, Director of the External Relations, Strategy, Knowledge and Innovation Department of the UN-Habitat attended the briefing and emphasized the importance of WUF13, highlighting activities and thematic dialogues planned within the framework of the Forum, as well as opportunities for participation and cooperation.
Anacláudia Rossbach, Executive Director of UN-Habitat, delivered her remarks via a video message.
Welcoming participants, WUF13 National Coordinator Anar Guliyev noted that heads of state and government, as well as ministers were invited to attend high-level events during the World Urban Forum. He emphasized: “WUF13 offers a unique opportunity for Azerbaijan to enhance international cooperation in sustainable urban development and showcase the country’s achievements in urbanization and future vision to the world. Azerbaijan has put forward new initiatives for the Forum, including the first-ever Summit in the history of the World Urban Forum, which will bring together heads of state and government. This demonstrates Azerbaijan’s commitment to the global urban agenda and its active leadership in international processes related to urban transformation. We believe that WUF13 will significantly contribute to fostering sustainable, people-focused development in cities.”
UN-Habitat Executive Director Anacláudia Rossbach, in a video message, thanked the Government of the Republic of Azerbaijan for hosting this important gathering: “WUF13 will be a critical moment to renew the commitment of all stakeholders to take action to ensure access to adequate housing for all, as a foundation for human dignity, safety and climate action, the roof of SDGs. We will also highlight the progress and mark the midpoint of the New Urban Agenda, a decade after its adoption and the next ten years of its implementation placing housing at the centre.”
Diplomats were briefed that comprehensive preparations were underway in well-coordinated manner across all key operational areas to ensure the Forum meets the highest standards.
Executive Director of the WUF13 Azerbaijan Operational Company Adil Mammadov outlined intensive preparations underway at the Baku Olympic Stadium, a venue for the upcoming World Urban Forum. These preparations include the designation of various functional zones, development of essential infrastructure, and the overall organization of the event to the highest standards. He highlighted that sustainability, safety and accessibility are being fully integrated across all operations throughout the preparation process. He added: “We are aiming to establish in Baku an exceptional international platform that meets the highest organizational standards, is inclusive, and promotes global cooperation.”
At the briefing, Edlam Yemeru, Director of the External Relations, Strategy, Knowledge, and Innovation Department at UN-Habitat, delivered a comprehensive presentation on the Forum’s concept and programme.
The event wrapped up with a live discussion and Q&A session, addressing issues of interest to both in-person and online participants.
The interactive briefing was joined by over 100 participants, including heads of diplomatic missions operating in Azerbaijan and abroad, as well as members of Azerbaijan’s embassies in other countries.