Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrı
Azərbaycan milli musiqili komediya janrı XX əsrin əvvəllərində yaranmışdır. Opera Azərbaycan milli musiqili komediya janrı XX əsrin əvvəllərində yaranmışdır. Opera janrında olduğu kimi, bu janrın da banisi Üzeyir Hacıbəyli olmuşdur.
Onun 1909-cu ildə yazdığı “Ər və arvad” musiqili komediyası ilk dəfə 24 may 1910-cu ildə Bakıda Nikitin qardaşlarının sirk binasında səhnələşdirilmişdir. Məhz bu tamaşa ilə Azərbaycan Musiqili Komediya Teatrının əsası qoyulmuşdur.
Bu gün teatrın repertuarında təxminən 50 tamaşa yer alır. Böyük bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin “Ər və arvad” operettasının səhnələşdirilməsi ilə 1910-cu ildə əsası qoyulan və zəngin yaradıcılıq yolu keçən Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrı fəaliyyətini Bakıda 1883-cü ildə görkəmli xeyriyyəçi Hacı Zeynalabdin Tağıyevin təşəbbüsü ilə tikilmiş ilk teatr binasında davam etdirir. Binanın layihələndirilməsi və tikintisinə mühəndis-memar Lemkul rəhbərlik etmişdir.
1922–1960-cı illərdə bu binada Azərbaycan Dövlət Akademik Milli Dram Teatrı fəaliyyət göstərmişdir. 1988-ci ildə bina qəzalı vəziyyətdə olduğu üçün sökülmüş və yerində yeni bina tikilməyə başlanmışdır. Yeni binanın tikintisinin başa çatdırılmasına xüsusi diqqət yetirən Ümummilli Lider Heydər Əliyev 10 oktyabr 1998-ci ildə keçirilən açılış mərasimində də iştirak etmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 25 noyabr 2010-cu il tarixli sərəncamına əsasən teatr əsaslı təmir və bərpa olunmuşdur. Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 4 oktyabr 2013-cü il tarixli 287 nömrəli Qərarı ilə teatrın adını Azərbaycan Dövlət Musiqili Teatrı olaraq dəyişdirilmişdir. Daha sonra 5 mart 2019-cu il tarixli Sərəncamla teatr sənətinə dövlət dəstəyinin gücləndirilməsi məqsədilə teatra “Akademik” statusu verilmişdir.

Azerbaijan State Academic Musical Theatre
The national Azerbaijani musical comedy genre emerged at the beginning of the 20th century. As with opera, the founder of this genre was Uzeyir Hajibeyli. The musical comedy Husband and Wife, written by him in 1909, was first staged in Baku on May 24, 1910, in the circus building of the Nikitin brothers. It was with this performance that the foundation of the Azerbaijan Musical Comedy Theatre was laid. Today the theatre’s repertoire includes approximately 50 performances.
The Azerbaijan State Academic Musical Theatre, founded with the staging of the operetta “Husband and Wife” by the great composer Uzeyir Hajibeyli in 1910 and having since passed through a rich creative path, continues its activities in the first theatre building constructed in Baku in 1883 at the initiative of the prominent philanthropist Haji Zeynalabdin Taghiyev. The design and construction of the building were supervised by the engineer-architect Lemkul.
Between 1922 and 1960, the building housed the Azerbaijan State Academic National Drama Theatre. In 1988, due to the risk of collapse, the building was demolished and the construction of a new one began. The National Leader Heydar Aliyev, who paid special attention and care to the completion and commissioning of the new building, also attended the official opening ceremony held on October 10, 1998.
According to the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, dated November 25, 2010, the theatre underwent major renovation and restoration.