Azərbaycan İstiqlal Muzeyi
Azərbaycan İstiqlal Muzeyi 1919-cu ildə Parlament binasında ictimai əsaslarla yaradılmış ilk dövlət muzeyidir. 1991-ci ildə isə bu muzey əvvəlki İstiqlal Muzeyinin mədəni varisi kimi yenidən fəaliyyətə başlamışdır.
Muzey Azərbaycanın dövlətçilik tarixini əks etdirən siyasi-tarixi muzeydir və burada 22 mindən çox eksponat qorunur. Muzeyin ekspozisiyası altı zaldan ibarətdir.
Bu zallarda Azərbaycan Respublikasının dövlət rəmzləri, xanlıqlar dövrünə aid materiallar, XIX əsrin sonu – XX əsrin əvvəllərində Şimali və Cənubi Azərbaycanda baş verən hadisələr, repressiya illəri və İkinci Dünya müharibəsi, Qarabağ müharibəsi, 20 Yanvar faciəsi, eləcə də Azərbaycanın müstəqillik dövrü ilə bağlı eksponatlar nümayiş etdirilir.

Azerbaijan Independence Museum
The Azerbaijan Independence Museum is the first state museum established on a public basis in the building of the Parliament in 1919. In 1991, the Azerbaijan Independence Museum was re-established as the cultural successor of the former Independence Museum.
It’s a political and historical museum reflecting the history of Azerbaijan’s statehood, housing more than 22,000 exhibits. The museum’s exposition consists of six halls.
These halls display the state symbols of the Republic of Azerbaijan, as well as exhibits dedicated to the period of the khanates, the events that took place in Northern and Southern Azerbaijan at the end of the 19th and the beginning of the 20th centuries, the years of repression and the Second World War, the Karabakh War, the tragedy of January 20, and the period of independence of the Republic.